Yükleniyor...

Bitcoin Vadeli İşlemler Açık Faizi Yılın Başından Bu Yana %60 Arttı

Üçüncü Bitcoin yarılanması yaklaşırken, küresel Bitcoin vadeli işlemler açık faizi yılın başından bu yana yüzde 60 artarak rekor seviyelere ulaştı.

Bitcoin Vadelileri

Üçüncü Bitcoin yarılanması yaklaşırken, küresel Bitcoin vadeli işlemler açık faizi yılın başından bu yana yüzde 60 artarak rekor seviyelere ulaştı.

Büyük borsalarda işlem gören tüm Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin toplam değeri 4 milyar doları aşmış durumda. Bu rakam Ocak ayının ortasında 3 milyar dolardı. Küresel Bitcoin vadeli işlemleri 2020’nin başından bu yana yükselişini sürdürüyor ve yılın başından bu yana toplam açık faiz yüzde 60 arttı.

Skew, borsaların vadeli işlemler hacminde ciddi bir yükseliş olduğunu bildirdi:

Ocak ayının ortasından bu yana açık faizin yüzde 33 oranında artması birçok trader’ı şok ederken, bazı vadeli ticaret platformunun talepteki artışa zor yetiştiği görülüyor. BitMEX ve FTX, geçtiğimiz ay açık faizdeki en büyük artışın yaşandığı platformlar oldu.

Vadeli işlem piyasalarındaki açık faiz, halihazırda aktif olan açık sözleşmelerin değerini ifade etmektedir. Taze paranın piyasaya girdiğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir ancak açık faiz oranındaki artışın her zaman fiyatların yükseleceğini göstermediğine dikkat edilmelidir. Bu açık sözleşmeler, gelecekte Bitcoin’in fiyatının kolayca düşmesine neden olabilir.

Yine de genel yatırımlardaki artışı ve piyasaya giren taze parayı gösteriyor olması bakımından açık faizdeki ani dalgalanma olumlu bir işaret olarak kabul edilmektedir. Öte yandan son günlerde Bitcoin’in hashrate’inin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşarak sürekli rekor tazeliyor olması da en büyük kripto paranın temellerinin giderek güçlendiği anlamına geliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner