Yükleniyor...

Çin’den Bitcoin’in Toplam Piyasa Değeri Kadar Hamle

Çin Halk Bankası, bugün koronavirüs salgınından dolayı gün geçtikçe kötüye giden piyasaları sakinleştirmek için piyasalara 1.

Ekran Resmi 2020 02 03 19.10.37

Çin Halk Bankası, bugün koronavirüs salgınından dolayı gün geçtikçe kötüye giden piyasaları sakinleştirmek için piyasalara 1.2 trilyon Yuan yani 173 milyar dolar likidite sağladı. Bu rakam Bitcoin’in (BTC) toplam piyasa değerinden daha fazla.

Çin’in sadece bugün piyasalara sağladığı likidite miktarı aslında Bitcoin’in küresel piyasalarda ne kadar küçük bir varlık olduğunun önemli bir göstergesi. Bitcoin’in toplam piyasa değeri bu yazının yazıldığı an itibari ile 169 milyar dolarken, Çin’in sadece bugün için piyasalara sağladığı likidite miktarı 173 milyar dolar oldu.

Çin Halk Bankası bu likidite hamlesi ile koronavirüs salgınından kaynaklanan piyasalardaki olumsuz havanın dağıtmayı hedefliyor. Merkez bankası, en son piyasalara 2004 yılında likidite sağlamıştı. ABD Federal Rezervi de zaman zaman piyasaları canlandırmak adına bu yola başvuruyor. Son olarak 24 Ocak tarihinde piyasalara 55.3 milyar dolar likidite sağlandı. Bundan 20 gün önce de 57.7 milyar dolarlık likidite sağlanmıştı

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner