Yükleniyor...

Bitcoin Vadeli İşlemleri, Büyük Düşüş Yaşadı

Bitcoin vadeli işlemleri, Aralık ayında büyük bir düşüş yaşadı.

bitcoin vadeli islemleri

Bitcoin vadeli işlemleri, Aralık ayında büyük bir düşüş yaşadı.

The Block’un verilerine göre vadeli işlem hacmi, Aralık ayında yalnızca 386,7 milyar dolar seviyesindeydi. İşlem hacmi, hacimlerin 333,6 milyar dolar olduğu Ekim 2020’den bu yana en kötü dönemini yaşadı. Aylık düşüş %39’u buldu.

Bitcoin Vadeli İşlemleri Düşüyor

CME’deki Bitcoin vadeli işlemleri de Ekim 2020 seviyelerine yaklaştı. Borsadaki havimler, ay süresinde yalnızca 19,5 milyar dolarla sınırlı kaldı. The Block Research’e göre, CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık pozisyonu Aralık ayı sonunda %11,1 düşerek 1,36 milyar dolara geriledi.

CME’deki vadeli işlemlerin ortalama günlük işlem hacmi %53,1 düşüşle 632 milyon dolar oldu.

21.co’da bir araştırma analisti olan Carlos Gonzales, merkezi borsalardaki spot hacimleri de önemli bir düşüş yaşadığından, hacimlerdeki düşüşün türev piyasasıyla sınırlı olmadığını belirtti. Gonzalez’e göre döviz hacimleri, Kasım ayındaki 673 milyar dolar seviyesinden yaklaşık %47,5 oranında düşerek Aralık ayında 353,5 milyar dolara geriledi.

“Aralık ayında hem spot hem de türev hacminin önemli ölçüde düşmesi, piyasada spekülasyon için daha az risk iştahının olduğunu gösteriyor. Bu davranışın olası bir açıklaması, FTX’in Kasım ayındaki çöküşünün, merkezi borsalarda güven eksikliğine yol açarak, riskten kaçınmayı artırmasıdır”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner