Yükleniyor...

Bitcoin ve Altcoin’lere Akmayı Bekleyen 3 Milyar Dolarlık Sermaye Var İddiası

Bitcoin bu hafta kilit direnç seviyesi 4.

Bitcoin ve Altcoinler

Bitcoin bu hafta kilit direnç seviyesi 4.200 doları geçti ve bir saat içinde 1.000 dolar artarak 5.000 doların üstüne oturdu. Güçlü rallinin bir yıldan fazla bir süredir devam eden ayı piyasasının sonunun işareti olduğu düşünülmeye başlandı.

Yükseliş ivmesi arttıkça daha fazla yeni sermaye kripto piyasasına girecek. Spesifik olarak 3 milyar dolara varan bir sermayenin doğrudan Bitcoin’e, Litecoin’e veya Ripple gibi altcoin’lere akacağı iddiası gündeme geldi.

Bitcoin ve Altcoin’lere Akmayı Beklenen 3 Milyar Dolar

Bitcoin’in önceki işlem aralığı olan 3.200 ile 4.200 dolar arasındaki kırılmasından bu yana Twitter’daki kripto para duyarlılığı ateşlenmiş durumda. Güçlü ralli sonrası düşüş beklentisi içinde olan analistler bile yükseliş senaryolarıyla geri döndüler.

Blockfyre’nin kurucusu Jonathan Habicht’a göre, şu anda Tether gibi stablecoin’lerde bulunan yatırımcılar fiat destekli kripto para birimlerine geçiş yaparak piyasayı terk etmek yerine park etme yolunu seçtiler.

https://www.twitter.com/MatiGreenspan/status/111408147941861376

Habicht’in bu iddiası eToro’nun kıdemli piyasa analisti Matt Greenspan tarafından desteklendi ve şu anda Bitcoin ve birçok altcoin’e geri dönmek için doğru zamanın gelmesini bekleyen 3 milyar dolarlık bir sermaye var.

Gerçekten Park Edilmiş Bir Sermaye mi?

Jonathan Habicht’in bahsettiği gibi şu anda Tether’in piyasa değeri 2 milyar dolar ve stablecoin’lerde bulunan sermayenin büyük çoğunluğu Tether’de. Diğer stablecoin’lerdeki sermayelerle bu rakam 3 milyar dolara çıkıyor. Tether gibi stablecoin’lerdeki sermayenin park edilmiş sermaye olmadığı ve sermayenin düzenli olarak piyasadaki kripto para girip çıktığı yönünde bir argüman bulunuyor.

https://twitter.com/Mike_Chapman_/status/1114082570684313600

Bu konuda bir trader’ın Tether’in günlük olarak piyasa değerinin 5 katından daha fazla işlem gerçekleştirildiğini hatırlatması önemli bir nokta. Trader’ın da belirttiği gibi Tether’deki sermayenin büyük çoğunluğu düzenli olarak diğer kripto para birimlerine girip çıkıyor. Bu nedenle analistlerin iddia ettiği gibi toplamda 3 milyar dolarlık sermayenin hiçbir zaman tam olarak Bitcoin veya altcoin’lere giriş yapması pek mümkün değil.

Tüm bunlarla birlikte son zamanda Tether de dahil olmak üzere kripto paraların işlem hacmi sorgulanıyor. Wash trading yöntemi ile sektördeki borsaların gerçek hacimleri yansıtmadığı öne sürülüyor ve bu görüş her geçen gün yaygınlaşıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner