Yükleniyor...

Bitcoin’i ve Altcoin’leri Yeşil Bölgeye Taşıyarak Kâr Getiren 3 Gelişme

Kripto piyasası genelinde fiyatlar olumlu bölgeye doğru ilerliyor.

bitcoin btc altcoin

Kripto piyasası genelinde fiyatlar olumlu bölgeye doğru ilerliyor. Bitcoin son yirmi dört saat içinde yüzde beşten fazla arttı ve birçok altcoin haftalık yüksek seviyelerine ulaştı. Peki, piyasalarda yaşanan bu olumlu havayı neye borçluyuz. İşte piyasanın yükselmesine sebep olan 3 faktör:

Fiat Enflasyon Korkusu

Geçen hafta, dünyanın dört bir yanındaki politikacılar, artan işsizlik ve ekonomik durgunluğun acısını hafifletmeye yardımcı olmak için tasarlanmış devasa kurtarma ve teşvik programlarını duyurdular. Halk gelen açıklamalarla kısa sürede olsa paniği üzerinden attı, ancak iktisatçılar durumun iyi olmadığının farkındaydı. Uzmanlar, bu hareketlerin muazzam bir enflasyona ve çok daha fazla finansal acıya neden olacağından emin olduklarını ifade ettiler.

Günlerce bu kurtarma mekanizmalarının olumsuz yanları tartışılmaya başlandı. En önemlisi, analistler ABD Federal Rezervinin 2 Trilyon ABD Doları basma kararının Doları önemli ölçüde düşüreceğini açıkladılar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, daha fazla yatırımcı varlıklarını sabit bir arzı olan ve bir merkez banka tarafından manipüle edilemeyen kripto para birimlerine taşıyor. Bu aktivite, halkın ekonomik stres dönemlerinde değerlerini korumak için Bitcoin ve altcoin’lere daha fazla güven duyduğu fikrini güçlendiriyor.

Düşük Bitcoin ve Altcoin Fiyatları

Mart ayının ortalarında kripto yatırımcıları hızlı nakit elde etmek için kripto varlıklarını tasfiye etti. Çoğu, artan ekonomik erime ile ilgili iş kesintilerinden korkuyordu.

Oluşan satış baskısıyla düşen Bitcoin ve altcoin fiyatları öyle bir noktaya geldi ki, kripto varlıkları yatırımcıları düşük fiyatlarıyla cezbederek çok güçlü bir satın alma baskısı oluşturdu.

Blockchain Temelleri Sağlamlaşıyor

Bitcoin ile ilgili olarak, 2020’nin güçlü bir yıl olacağından hiç şüphe edilmedi. COVID-19 krizinin başlamasından önce, kripto piyasasındaki toparlanma devam ediyordu. Önemli bir etkinlik olarak yaklaşan yarılanma da, fiyatların çok daha yüksek seviyelere çıkacağını vaat etti. Bu faktörler değişmedi ve lider kripto para biriminin yılı çok yüksek seviyelerde bitireceğine dair düşünceler hızla arttı.

Aslında, Bitcoin dahil olmak üzere birçok kripto para birimi çok sağlam ağ gücü yaşıyor. Örneğin, merkezi olmayan finansın (DeFi) büyümesi Ethereum aktivitesini yeni seviyelere taşıyor. Chainlink, VeChain ve Stellar ağlarında yaşanan daha küçük değişiklikler bile gerçek dünyada dikkate değer artışlara sebep oluyor. Genel kripto piyasası şüphesiz önümüzdeki günlerde dalgalı seyredecek. Bununla birlikte, yaşanan gelişmeler piyasanın çekirdek düzeyde sağlıklı kaldığını göstermektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner