Yükleniyor...

Bitcoin ve Altın Birlikte Yükselip Düşüyor! Peki Neden?

Altın yüzyıllardır bir sığınak, para birimi ya da takas ve ticaret birimi olarak kullanılmıştır.

Ekran Resmi 2020 03 03 22.03.39 kopya

Altın yüzyıllardır bir sığınak, para birimi ya da takas ve ticaret birimi olarak kullanılmıştır. Bitcoin (BTC) ise son 10 yıldır altına benzer şekilde güvenli liman olarak tercih ediliyor ve çağımızın dijital altını olarak da adlandırılıyor. Geçen yıldan bu yana her iki varlığında birlikte yükselip birlikte düştüğüne tanık oluyoruz. Peki bunun nedeni ne?

Altın, insanoğlunun bu değerli metali ilk çıkarmaya başlamasından itibaren, her piyasada en güvenilir varlıklar arasında yerini aldı. Ekonomik çıkmaz dönemlerinde ise yatırımcıların sığınacağı güvenli liman görevini üstlenmiştir.

Altın, dünya üzerinde kısıtlı olmasından dolayı bu şekilde güvenli liman olarak kabul görüyor. Değerli metalin yükselişi her zaman ekonomik buhranlar sonucunda gerçekleşmiş, daha sonra ekonomideki canlanma ile birlikte düşüş trendine girmiştir. Bitcoin ise sürekli değişkenlik gösteren, enflasyon karşısında değer kaybeden paralara alternatif olmaya aday.

Bitcoin, yaratıldığı ilk günden itibaren altına rakip olarak görüldü ve sırf bu yüzden diğer varlıkların aksine sabit sayıda üretilecek şekilde kodlanmıştır. Altın arzı da sınırlı olsa da dünya üzerinde, hatta uzayda ne kadar altın olduğunun bilinmesi imkansız ancak Bitcoin 21 milyon adet ile sınırlandırılmıştır ve bu sınır bilinmektedir.

Altın Bitcoin Grafik

İki Varlık Arasındaki İlişki

Her iki varlığın da sınırlı miktarda bulunması, ekonominin sıkıntılı günlerinde yatırımcıları bu iki varlığa yönlendiriyor. Bitcoin ve Altın, 2019 yılının ortalarında zirveyi gördü ve daha sonra 2019 yılının sonuna doğru düşüşe geçti. İkisi arasında bir kıyaslama yapacak olursak altın, Bitcoin’e göre bir adım önde ama bu durum Bitcoin’in daha yüksek bir sıçrama yapabileceğinin bir işareti olarak gösteriliyor.

Altının düşüşe geçmesi ile birlikte Bitcoin de düşüşe geçebiliyor ve buradan hareketle her iki varlığın değeri küresel ekonominin sağlığına bağlı denilebilir. Fed’in 50 baz puan faiz indirimine gitmesi, küresel borsalarda yaşanan çöküşler, koronavirüs salgını gibi tedirginlik veren konular yatırımcıları her zaman olduğu gibi bu iki varlığı tercih etmeye itiyor ve her iki varlığın da değerinin artması bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner