Yükleniyor...

Bitcoin ve Coronavirüs Arasındaki Tuhaf Korelasyon

Bitcoin'in fiyatı 2020’nin en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra düşmeye başladı.

BTC Düşüşü Zayıfladı Bitcoin ve Coronavirus Arasındaki Tuhaf Korelasyon

Bitcoin’in fiyatı 2020’nin en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra düşmeye başladı. Ancak düşüşün şiddeti Euro Bölgesi’nde ekonomik gelişmelere ve Çin’de Coronavirüs salgınının ortaya çıkmasına bağlı olarak zayıfladı.

Bitcoin (BTC) Haftayı Kırmızı Mumla Kapatabilir

En büyük kripto para birimi bugün yüzde 1,66 düşüşle 8.246 dolara kadar geriledi. Aynı zamanda Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören vadeli işlemler de yüzde 1,49 oranında düşerek 8.245 doları gördü. Aşağı yönlü hareketler 6 Ocak’tan bu yana ilk kez Bitcoin’in bir haftayı kırmızı mumla kapatma riskinin oluşmasına neden oldu.

Küresel Piyasalarda Coronavirüs Riskleri Yeniden Değerlendiriliyor

Bitcoin’deki kayıplar yüksek riskli küresel piyasalarda yatırımcı iştahının artması nedeniyle Cuma günü ortaya çıktı. Buna sebep olarak ise Coronavirüs’ün ekonomik etkisinden korkulması ve Almanya ve Fransa’dan beklenenden fazla üretim verisinin gelmesi gösteriliyor.

Avrupa hisse senetlerinin hisse senedi endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 0,9 yükseldi. Çin piyasaları yeni yıl kutlamaları nedeniyle kapatıldı, ancak Hong Kong’daki Hang Seng endeksi öğleden sonra yüzde 0,2’nin üzerinde değer kazandı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Coronavirüs’ü küresel bir salgın olarak dikkate almayı reddettikten sonra ABD’nin üç kilit piyasasıyla bağlantılı vadeliler yükselişe geçti. Bu hafta başlarında potansiyel bir salgın ile ilgili endişeler Çin hisse senetlerinde yaklaşık son sekiz aydaki en kötü günlük seanslarını görülmesine sebep oldu. Ayrıca salgınla ilgili endişeler ABD’nin önde gelen üç risk piyasasının da düşmesine neden oldu.

Bitcoin ve Coronavirüs Arasındaki Tuhaf Korelasyon

Küresel hisse senetleri Coronavirüs’ün patlak vermesinin ardından duyulan korkunun ortasındayken yatırımcılar sözde güvenli limanları sığınak olarak görmediler. Örneğin altın yüzde 0,12 oranında arttıktan sonra bu hafta marjinal olarak yerini korudu. Bununla birlikte, sarı metalin spot değeri ons başına yerel zirvesinden yüzde 3,36 düşerek 1.611,34 dolara geriledi. Wall Street Journal’daki analistler, elverişli ekonomik veriler ve daha güçlü bir ABD doları nedeniyle altındaki yükselişin sona erdiğini söylüyorlar.

ABD-İran gerilimiyle yükselişe geçerek altın ile olan korelasyonu son dört yılın en yüksek seviyesine çıkan Bitcoin’de aynı sebeplerden dolayı düşüş eğiliminde kaldı. En büyük kripto para birimi kısmen yatırımcıların riskli piyasalara bağlı kaldığı için Coronavirüs’e karşı güvenli bir liman gibi hareket edemedi.

Öte yandan S&P Global Ratings, potansiyel bir virüs salgınının bu yıl Çin’in GSYİH’sından yüzde 1,2 kayıba neden olacağı konusunda uyardı. Böyle bir gelişme yatırımcıların altın gibi güvenli limanlar için iştahını artırabilir ve Bitcoin hakkında spekülasyonlara neden olabilir.

Genel olarak Bitcoin 2020’nin ilk ayında değerini artırdı ve Mayıs 2020’de gerçekleşecek yarılanma etkinliğine dört aydan az bir süre kaldı. Analistler, yarılanma etkinliği ile azalacak olan arz miktarının tek başına Bitcoin’i 100.000 dolara kadar çıkabileceğine inanıyorlar.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x