Yükleniyor...

10 Yılda Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar: 3.1 Milyar İşlem

10 yıl içerisinde Bitcoin (BTC) ve diğer kripto birimleri üzerinden yapılan işlemlerin sayısı 3.

Ekran Resmi 2020 03 01 23.20.29 kopya

10 yıl içerisinde Bitcoin (BTC) ve diğer kripto birimleri üzerinden yapılan işlemlerin sayısı 3.1 milyar seviyesini geçti.

Benimsenmenin Göstergesi

Kripto paraların gün geçtikçe daha fazla benimsendikleri görülürken, bu benimsenme beraberinde günlük gerçekleştirilen işlem sayısını da artırıyor. Gerçekleştirilen işlemler bize kripto birimlerin büyüme oranı hakkında bilgi veriyor. Çünkü bir kripto birim ne kadar çok işlem yapılırsa hacminde o derece büyüme meydana geliyor. Daha küçük Blockchain’lerin önüne geçen Bitcoin, ilk kripto birimi olma avantajını kullanıyor.

Diğer bir yandan güçlü alt yapısı ile bilinen EOS, önemli işlem hacmine sahip kripto paralar arasında yer alıyor. Bu bilgilere genel itibari ile dağıtık uygulamalar ve simüle edilmiş madencilik uygulamalarından gelen veriler üzerinden ulaşılıyor.

Geçtiğimiz yılın en çok işlem gören kripto para birimleri arasında yer alan Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin (SV), ciddi oranda işlem gören ve büyüyen kripto varlıklar oldu. Bu büyümenin ne kadarı organik, ne kadarını spam işlemlerden kaynaklandığını tespit etmek oldukça zor. Benzer zorluk Bitcoin için de geçerli. Bazı ekonomik anlamda yapılan işlemlerde bu sayıdan hariç tutuluyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, işlemlerdeki artış büyümenin sağlıklı bir şekilde devam ettiğinin bir göstergesi. 2019 yılında hayatımıza fazlasıyla giren akıllı sözleşmeler ve finansal anlamdaki değişimler işlem sayısındaki artışa doğrudan etki eden sebepler arasında yer alıyor.

Öte yandan diğer Blockchain’lerdeki işlem sayısında durağanlık söz konusu. Özellikle IOTA gibi kripto para birimlerinde yaşanan kapanma durumları işlem sayısındaki durağanlığı destekliyor. Tabi ki bu tür dijital varlıklarda AirDrop’lar ve kısa vadeli işlemler sayesinde ani artışlar görülmesi muhtemel ancak bu artışların süreklilik arz etmesi kripto para birimlerinin sağlığı açısından oldukça önemli.

Litecoin (LTC) ve Dash (DASH) gibi piyasaya çıkış tarihi bakımından daha eski olan kripto para birimleri ayı piyasasından yeni çıktıkları için bunun durağanlığı yaşıyorlar. Diğer bir yandan TRON (TRX) da EOS ile karşılaştırıldığında işlem sayısı bakımından geri düşmüş durumda.

Artan işlem sayıları, kripto birimlerinin fiyatı ile doğrudan ilişkili değildir. Yine de gerçekleştirilen işlem sayısındaki artışa bağlı olarak kripto birimlerinin fiyatının etkilendiği görülmüştür. Bitcoin ağı şu anda günlük 1 milyon dolar değerinde 300.000 ile 400.000 arasında arasında işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner