Yükleniyor...

Bitcoin ve Nakit Para İkilisi Diğer Yatırım Araçlarına Göre Yüksek Getiri Sağlıyor

planB’nin araştırması, Bitcoin ve nakit para ikilisinin en fazla getiri sağlayan yatırım aracı olduğunu ortaya koyuyor.

Yatırım Aracı Bitcoin

planB’nin araştırması, Bitcoin ve nakit para ikilisinin en fazla getiri sağlayan yatırım aracı olduğunu ortaya koyuyor. Yüzde 99 nakit para ve sadece yüzde 1 Bitcoin (BTC) bulunan bir yatırım portföyü eşit büyüklükteki S&P 500 hisse senetleri, külçe altın ve ABD Hazine bonolarından oluşan bir portföye kıyasla daha yüksek getiri sağlayabilme potansiyeline sahip.

S&P 500, Nasdaq, New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) veya Cboe BZX borsasında ortak işlem gören 500 büyük firmanın değerine dayanan ABD merkezli bir borsa endeksini ifade ediyor. ABD Hazine bonosu ise düşük riskleri göze alan ve doğrudan kazanç sağlamaya odaklanan yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Hazine bonosu sahipleri, tahvil süresi boyunca sabit bir faiz oranı kazanmayı bekleyebilir ve her bir araç ABD federal hükümetinin tam inancı ve kredisiyle desteklenir. Dahası, hazine veya bono iadeleri zamanla dalgalanmaz ve faiz ödemeleri hem eyalet hem de federal vergilendirmeden muaf tutulur.

Portföydeki Bitcoin Oranı Arttıkça Getiri de Artıyor

Kripto para savunucusu ve ekonomi analisti planB’ye göre, bono, S&P 500 ve külçe altından oluşan bir yatırım portföyünün iyi bir risk ve getiri çizgisi var. Ancak, planB’ın analizine göre, böyle bir portföyün yüzde 1’inin Bitcoin ile değiştirilmesi yatırımcıların kazanmayı bekleyebilecekleri gelir miktarını istatistiksel olarak artırmalarına izin veriyor. BTC yatırımını tavsiye eden planB, Bitcoin’in tüm ucuz altcoin’lerin yanında tekel bir kripto para olduğunu ve ABD Doları ile alakasız olduğu konusuna dikkat çekiyor. PlanB, Bitcoin’in risk ve getiri durumunun bambaşka bir evren gibi olduğunun altını çiziyor. PlanB’ın verilerine göre, yüzde 99 nakit ve yüzde 1 BTC’ye sahip bir portföy yüzde 10 getiri sunarken, maksimum yüzde 1 oranında zarara neden olabiliyor. PlanB, bu geri dönüş oranını S&P 500’ün her mali yılda 2 yıllık risk ve getiri rekorunu geçtiğini belirtiyor. PlanB, analizinde yüzde 2’lik bir BTC yatırımının ise daha da yüksek getiri sağlayabileceğinin altını çiziyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner