Yükleniyor...

Bitcoin Yarılanması Beklenenden Daha Geç Gerçekleşebilir

Son zamanlarda Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan ani düşüşlerden dolayı bazı madenciler maliyetleri karşılamadığı gerekçesi ile madencilik cihazlarını kapattılar.

Bitcoin yarilanmasi gecikebilir kopya

Son zamanlarda Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan ani düşüşlerden dolayı bazı madenciler maliyetleri karşılamadığı gerekçesi ile madencilik cihazlarını kapattılar. Bu durumdan dolayı da günlük ortalama blok süresi yüzde 70 düştü.

Madenciler, Bitcoin ve diğer Proof of Work tabanlı kripto varlıkların omurgası olarak kabul edilmekte. Madenciler karmaşık bilgisayar denklemlerini çözmek için kendi donanımlarını kullanırlar ve problemi en hızlı çözen madenci bunun karşılığında da yeni kripto para arzı ile ödüllendirilirler. Bitcoin’de ortalama olarak Blockchain’e her 10 dakikada bir yeni blok ekleniyor.

Madencilerin BTC kazançları lider kripto varlığın fiyatını doğrudan etkiliyor. Son zamanlarda ise Bitcoin ciddi dalgalanmalar yaşıyor. Şubat ayı içerisinde 10.000 dolar üzerine çıkan kripto varlık birkaç hafta sonra ise yıllık en düşük seviyesi olan 3.600 dolar seviyesine kadar düştü. Sonuç olarak madenciler maliyetlerini karşılayamadıkları gerekçesi ile donanımlarını kapatmaya başladılar.

Bitcoin-ortalama-blok-suresi

Bu durumdan dolayı da ortalama blok süresinde ciddi bir artış meydana geldi. Bitcoin 9.000 dolar seviyesinde yer alırken ortalama blok süresi 8 dakika idi. Bununla birlikte madenciler donanımlarını kapatmaya başladıktan sonra bu süre 14 dakikaya kadar çıkmış durumda. Bu da yüzde 70’in üzerinde bir süre artışı temsil ediyor.

Madenciler donanım kapatırken Bitcoin hashrate’i ise son zamanların en yüksek seviyesine kadar yükseldi. Şu an için ise hashrate oranında da ciddi bir düşüş yaşanıyor. Ortalama blok süresi uzadıkça Bitcoin’in yarılanma zamanı da daha ileri tarihlerde gerçekleşebilir. Çünkü Bitcoin yarılanması için belirli bir tarih değil belirli bir blok vardır. Yaklaşan yarılanma etkinliği 630.000 numaralı blokta gerçekleşecek. Daha önce Nisan ayının sonuna kadar gelen yarılanma etkinliği şu an için 13 Mayıs olarak öngörülüyor.

Bitcoin yarılanması sonrası mevcut 12.5 BTC olan ödül 6.25 BTC seviyesine düşecek. Bu sebepten ötürü de madencilerin kârları daha da düşecek. Eğer Bitcoin fiyatları yükselmez ise madenciler ciddi anlamda zarar edecekler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner