Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) mi Hisse Senetleri mi?

Bitcoin (BTC) uzun zamandır geleneksel borsalarla kıyaslandı ve son zamanlarda onlarla beraber hareket ediyor olmasından dolayı eleştirildi.

bitcoin btc 5

Bitcoin (BTC) uzun zamandır geleneksel borsalarla kıyaslandı ve son zamanlarda onlarla beraber hareket ediyor olmasından dolayı eleştirildi. BTC ve S&P 500 korelasyonu yüksek olmasına rağmen, korelasyon yavaş yavaş düşüyor gibi görünüyor. Öte yandan borsalar düşmeye devam ederken Bitcoin yükseliyor.

Yaşanan acıyı hafifletmeye çalışmak için merkez bankaları, faiz oranlarını düşürmekten ekonomik paketler duyurmaya kadar her şeyi yapıyor ancak merkez bankalarının piyasalara müdehalesi düşüşü durdurulabilmiş değil.

Önlemlerin bir sonucu olarak, Fed’in açıkladığı bilanço tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.6 trilyon dolara yükseldi. Bilanço, son yedi ayda 3.7 trilyon dolardan 4.6 trilyon dolara çıktı. Raporlara göre Fed, 1 trilyon dolarlık gecelik repo işlemi daha yapmayı planlıyor.

Bitcoin ve hisse senetleri arasında seçim yapmak bazılarının iddia ettiği gibi ikilem oluşturabilir.

Geriye dönüp baktığımızda, 2020’nin ilk iki ayı Bitcoin için oldukça iyiydi.

Bitcoin’in yıl başından bu yana karlılığı (YTD) bazı paritelere göre üçüncü sırada yer alıyor. JPY/USD yüzde -1.08 değerindeki en küçük düşüşle ilk sırada yer alırken, onu yüzde -1.62 düşüşle CNY/USD paritesi takip ediyor.

Buna ek olarak, yazım sırasında Bitcoin yıl başından bu yana yüzde 13,7 değer kaybederken, S&P 500 yüzde 27 değer kaybetti. Ancak, sadece geçen ay S&P 500 yüzde -21,98 ile Bitcoin’den (yüzde -29.23) daha iyi performans gösterdi.

Her şeyi bir perspektife oturtmak gerekirse, Bitcoin, 2020’nin başından beri S&P 500, EUR/USD, GBP/USD, KRW/USD gibi paritelere kıyasla en güvenli yatırım aracı olmaya devam ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner