Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) mi Hisse Senetleri mi?

Bitcoin (BTC) uzun zamandır geleneksel borsalarla kıyaslandı ve son zamanlarda onlarla beraber hareket ediyor olmasından dolayı eleştirildi.

bitcoin btc 5

Bitcoin (BTC) uzun zamandır geleneksel borsalarla kıyaslandı ve son zamanlarda onlarla beraber hareket ediyor olmasından dolayı eleştirildi. BTC ve S&P 500 korelasyonu yüksek olmasına rağmen, korelasyon yavaş yavaş düşüyor gibi görünüyor. Öte yandan borsalar düşmeye devam ederken Bitcoin yükseliyor.

Yaşanan acıyı hafifletmeye çalışmak için merkez bankaları, faiz oranlarını düşürmekten ekonomik paketler duyurmaya kadar her şeyi yapıyor ancak merkez bankalarının piyasalara müdehalesi düşüşü durdurulabilmiş değil.

Önlemlerin bir sonucu olarak, Fed’in açıkladığı bilanço tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.6 trilyon dolara yükseldi. Bilanço, son yedi ayda 3.7 trilyon dolardan 4.6 trilyon dolara çıktı. Raporlara göre Fed, 1 trilyon dolarlık gecelik repo işlemi daha yapmayı planlıyor.

Bitcoin ve hisse senetleri arasında seçim yapmak bazılarının iddia ettiği gibi ikilem oluşturabilir.

Geriye dönüp baktığımızda, 2020’nin ilk iki ayı Bitcoin için oldukça iyiydi.

Bitcoin’in yıl başından bu yana karlılığı (YTD) bazı paritelere göre üçüncü sırada yer alıyor. JPY/USD yüzde -1.08 değerindeki en küçük düşüşle ilk sırada yer alırken, onu yüzde -1.62 düşüşle CNY/USD paritesi takip ediyor.

Buna ek olarak, yazım sırasında Bitcoin yıl başından bu yana yüzde 13,7 değer kaybederken, S&P 500 yüzde 27 değer kaybetti. Ancak, sadece geçen ay S&P 500 yüzde -21,98 ile Bitcoin’den (yüzde -29.23) daha iyi performans gösterdi.

Her şeyi bir perspektife oturtmak gerekirse, Bitcoin, 2020’nin başından beri S&P 500, EUR/USD, GBP/USD, KRW/USD gibi paritelere kıyasla en güvenli yatırım aracı olmaya devam ediyor.


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Melih
Melih
3 yıl önce

Sevgili Metin Karaduman,
Haber yaparken soyut fikirlerle değil somut örneklerden yola çıkarak ve şahsi fikirlerimizden arınarak haber yaparsan seviniriz, “en güvenli yatırım aracı”derken mümkünse bir daha düşün…

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x