Yükleniyor...

Bitcoin Yatırımcıları Akıllı Token’lara Yöneliyor

Bitcoin'in işlevselliğini sorgulayan yatırımcılar, akıllı sözleşme token'larına yöneliyor.

finansal istikrar kurulu kripto varliklara yonelik rapor hazirlayacak

Bitcoin’in işlevselliğini sorgulayan yatırımcılar, akıllı sözleşme token’larına yöneliyor.

Kullanıcılar, nakde alternatif olarak tasarlanan kripto para biriminden uzaklaşarak, akıllı sözleşmelere ve uygulamalara ev sahipliği yapan blok zinciri platformlarının yerel kripto varlıklarını tercih ediyor. MarketVector’un verilerine göre ETH, DOT ve SOL gibi büyük token’ları izleyen Akıllı Sözleşme Liderleri Endeksi (MVSCLE) 2023’te yüzde 36 artarak Bitcoin’in yüzde 33’lük yükselişini bile geride bıraktı. Solana’nın yerel kripto varlığı SOL, bu yıl yüzde 76 artış yaşadı. 

DeFi Protokolleri Sağlam Bir Görünüm Sergiliyor

Kripto odaklı varlık yöneticisi Fineqia’nın CEO’su Bundeep Rangar, en büyük kripto getirilerinin merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarını destekleyen platformlardaki akıllı sözleşme token’larından gelmesini beklediğini belirtti.  

CoinShares verileri, Bitcoin ürünleri dört hafta üst üste çıkış yaşarken, Ethereum ve Solana’yı takip eden yatırım ürünlerinin küçük girişler gördüğünü gösteriyor. 

En büyük 20 kripto varlığının yaklaşık yedisi, ETH, DOT, SOL ve ADA dahil olmak üzere akıllı sözleşme token’larından oluşuyor. BofA analistleri ayrıca akıllı sözleşme token’larını ve bunların güç verdiği blok zinciri tabanlı uygulamaları, hisse senedi dünyasındaki büyüme hisselerine, tipik olarak da teknoloji hisselerine benzetti. Bank of America analistleri, 24 Şubat tarihli araştırma raporunda: “2023’ün token fiyatlarının farklılaştığı yıl olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Bitcoin uzun zamandır teknoloji hisseleriyle birlikte işlem görüyor, ancak akıllı sözleşme token’larının giderek büyümesi Bitcoin’i yıpratıyor olabilir. 

Kripto para biriminin Nasdaq ile 30 günlük korelasyonu 23 Şubat’ta, Aralık başından bu yana ilk kez negatife döndü. 

Bazı kripto gözlemcileri, 2022’deki piyasa çalkantılarına rağmen en köklü DeFi protokollerinin sağlam bir performans sergilediğine işaret ettiğini söylüyor. Ancak küresel makro görünümün ve merkez bankası politikasının kripto projelerinin ve bunlarla ilişkili token’ların büyümesine darbe vurabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar. 

CoinShares’in Araştırma Müdürü James Butterfill de kriptoda büyük bir sapma olduğunu söylemek için henüz çok erken olduğu uyarısında bulundu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner