Yükleniyor...

Bitcoin Yatırımcılarından Tepki Geldi: Negatif Faiz Ödül Değil

Bitcoin (BTC) yatırımcıları, merkez bankasına insanların birikimlerini vergilendirme çağrısında bulunan ABD Başkanı Donald Trump’ı sert bir biçimde eleştirdi.

negatif faiz oranı trump bitcoin

Bitcoin (BTC) yatırımcıları, merkez bankasına insanların birikimlerini vergilendirme çağrısında bulunan ABD Başkanı Donald Trump’ı sert bir biçimde eleştirdi. Trump, önceki günlerde Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Fed üzerindeki baskısını yineledi ve faiz düşürme konusunda Avrupa’ya “ayak uydurmasını” önerdi.

Negatif Faiz Oranı İstiyor

Avrupa Birliği ilk olarak 2014 yılında negatif faiz oranı uygulamasını başlatmıştı. Trump da negatif faiz oranlarıyla alakalı olarak şu ifadeleri kullandı:

“Diğer ülkeler negatif faizlerden yararlandığı sürece, ABD de bu ‘hediye’yi kabul etmelidir.”

Negatif faizler temelde bankalardan para saklamaları (kısacası birikim yapan insanlardan demek mümkün) sebebiyle ücret almayı ifade etmektedir. Fed Başkanı Jerome Powell negatif faize karşı olduğunu söyledi, ancak geçen ay eski bir yetkili, tarihteki ilk kez ABD oranlarını negatif alana çekmek için düzenlenen görüşmelere katılım sağladı. Eski Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, “ABD Federal Rezervi, faiz oranlarını ilk defa sıfırın altına çekerek hızla derinleşen bu durgunlukla mücadele etmeli” dedi.

Bitcoin kullanıcıları ise, birikim yapan insanları vergilendirme konusuna eleştirilerde bulundu. Onlara göre hükümet küçük oyunculardan alarak, büyük şirketlere yardım yapıyor. Bitcoin’in üçüncü yarılanma etkinliğini yaşamasının ardından ğara arzı sağlamlaştı ve enflasyon oranı da yüzde 1.8’e düştü. Tam bu sırada Trump’ın böyle sözler sarf etmesi topluluk için üzücü oldu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kripto para kullanıcıları, Trump’ın ifadelerini çok da ciddiye almadı.

Gemini borsasının kurucu ortağı Tyler Winklevoss, “Fed kontrollü bir Weimar stratejisi benimserken, Bitcoin üçüncü yarılanmasını tamamladı” dedi. Bitcoin’e olan nefretiyle bilinen altın yatırımcısı ünlü Peter Schiff bile bu çağrıyı önemsemedi. Schiff, şunları söyledi:

“Negatif faizler bir hediye değildir. Birikimcilerden borçlulara para transferi akımıdır” dedi.

JP Morgan Yararlı Buluyor

Öte yandan JP Morgan stratejistleri, Trump’ın bu önerisi hakkında bir araştırma yaptı. Fed’in negatif faiz uygulaması ihtimalini değerlendiren stratejistler, sınırlı seviyede negatif faiz uygulamasının ekonomi için faydalaı olacağını dile getirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner