Yükleniyor...

Bitcoin Yatırımcılarının 2019’dan Beklemesi Gerekenler

2017'nin sonunda tarihin en büyük boğa koşusunun yaşanmasının ardından Bitcoin 19.

Bitcoin 2019

2017’nin sonunda tarihin en büyük boğa koşusunun yaşanmasının ardından Bitcoin 19.500 dolara yükseldi. Ardından 2018’de Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 80 oranında düştü. Peki bu yıl Bitcoin yatırımcılarını neler bekliyor? Öncelikle bu yılın yılın ilk çeyreğinde New York Menkul Kıymetler Borsası’nın ana şirketi ICE tarafından işletilen bir kripto para likidite sağlayıcısı ve borsa platformu Bakkt, bir Bitcoin vadeli işlem piyasası açmaya hazırlanıyor.

2017 yılının sonlarında ABD’deki iki büyük vadeli işlem piyasası işletmecisi olan CBOE ve CME, sıkı bir şekilde düzenlenen Bitcoin vadeli işlem piyasalarını başlattı. Ancak, ikisi de dijital varlıkların kısa vadeli fiyat eğilimi üzerinde en az etkiye sahip olan nakitleşmiş piyasalardı. Kobre & Kim’in menkul kıymet dava avukatı Jake Chervinsky’e göre Bakkt, BTC’yi yatırımcılarına teslim etmeyi garanti eden, fiziksel olarak yerleşik bir Bitcoin piyasası olmayı hedefliyor. Bitcoin’e odaklı Bakkt piyasası, BTC’nin dolaşımdaki arzını etkileyeceğinden öncü kripto para biriminin fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Elbetteki Bakkt’ın Bitcoin fiyatı üzerindeki potansiyel etkisi şirketin ABD’deki 2019’un ilk birkaç ayında gördüğü talebe bağlı. Her ne kadar Bakkt birçok yatırımcının kafasında BTC’nin geri kazanılmasında önemli bir katalizör haline gelmiş olmasına rağmen, Bakkt’a olan talep hala belirsizliğini koruyor. Son zamanlardaki satış bakısı nedeniyle piyasa başlangıçta beklediği seviyeleri görmeyebilir. Bakkt’ın, orta vadede BTC fiyatında anlamlı bir artışa neden olup olmayacağını konuşmak için henüz çok erken. Ancak, ABD’de fiziksel olarak yerleşik ilk Bitcoin vadeli işlem piyasasının piyasaya sunulması sektör için ve kripto varlıklarının varlık sınıfı olarak kurumsallaştırılması adına son derece olumlu.

Tüm bunların yanısıra ABD’nin en büyük borsalarından Nasdaq, Bakkt’ın piyasaya sürülmesinden sonra bir Bitcoin vadeli işlem piyasası açmaya hazırlanıyor. Ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) VanEck-SolidX Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusuna dair kararını verecek. Elbetteki ETF’den bağımsız olarak BTC’nin fiyatı bir döngüye bağlı olarak hareket etmeye devam edecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner