Yükleniyor...

Anarko-Kapitalist Topluma Geçiş Bitcoin ile Mümkün Olabilir

Kriptografiyle uğraşan ve kripto para endüstrisinin figürü haline gelen Jameson Lopp, Bitcoin'i (BTC) anarko-kapitalist bir topluma geniş bir geçiş sürecinin ilk adımı olarak nitelendirdi.

Anarko Kapitalist Toplum Bitcoin

Kriptografiyle uğraşan ve kripto para endüstrisinin figürü haline gelen Jameson Lopp, Bitcoin’i (BTC) anarko-kapitalist bir topluma geniş bir geçiş sürecinin ilk adımı olarak nitelendirdi. Lopp, değerlendirmelerini Stephan Livera Podcast’inde yaptı. Lopp’a göre Bitcoin anarko-kapitalist bir topluma geçişi mümkün kılan bir deneyden ibaret. Lopp, Bitcoin’in uzun vadede başarılı olması durumunda yalnızca parayı değil aynı zamanda yönetimler hakkında nasıl düşündüğümüzü değiştirebilecek çok ilginç bir deney olduğuna inandığını söylüyor.

DAHA ÖZERK, ANARKO-KAPİTALİST BİR TOPLUM GELİŞTİRİLEBİLİR

Lopp, halihazırda merkezi üçüncü taraflarca (hükümetler gibi) merkezi hükümetin sağladığı hizmetler devletlerin işlevselliğini değiştirmeye başlayabilen yazılım ajanları tarafından sağlanırsa daha özerk, anarko-kapitalist bir toplum geliştirilebilir. Lopp’a göre bunun ilk adımını Bitcoin oluşturuyor ve eğer başarılı olursa bir sonraki adım hakkında konuşmaya başlanabilir. Bu hafta gerçekleştirdiği bir başka röportaj sırasında Lopp ayrıca, insanların ihtiyaç duyduğu kadar yatırım yaptıkları bir şeyin eğitim olduğunu ilan etti. Yatırımcıların kendi araştırmalarını yapmaya teşvik ettiğini ve geliştiricilerin kripto para cüzdanları gibi eğitimleri asıl olarak yazılım ve donanım üzerine yoğunlaştırması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Timothy May, Kripto Anarşist Manifestosu’nda kriptografinin kullanımının hükümetlerin etkisinden arınmış, insanların doğrudan etkileşime girebilecekleri bir sistemin oluşturulmasına nasıl izin vereceğini açıklıyor. May, çağdaş kripto endüstrisini eleştiriyor ve düzenleyici dostu olma girişimlerinin muhtemelen başka bir PayPal veya Visa biçimini oluşturacağını, kripto para birimleri için temel kullanım alanlarından uzaklaşacağını söylüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner