Yükleniyor...

Bitcoin: Yeni bir “Altına Hücum” mu? | Deloitte

Denetim ve yönetim danışmanlığı alanında dünyanın önde gelen 4 şirketinden (Big Four) biri olan Deloitte, Bitcoin için "The new Gold Rush?

deloitte bitcoin report1

Denetim ve yönetim danışmanlığı alanında dünyanın önde gelen 4 şirketinden (Big Four) biri olan Deloitte, Bitcoin için “The new Gold Rush?” başlığını kullanarak bir rapor yayınladı.

Deloitte’nin deyişiyle Bitcoin çılgınlığı; hızla artan kullanıcı sayısı, fiyatındaki dalgalanma ve Bitcoin ile ilgili şirketlerin kurulması ile büyük bir ivme kazandı. Madencilik ekipmanlarına yapılan yüksek miktardaki yatırımlar ve ekosistemin hızla büyümesi, Bitcoin’in yeni bir “altına hücum” devrinin başlangıcı olarak nitelendirilmesinde ön ayak oynuyor.

Bitcoin’in önemli özellikleri ve tarihi ile ilgili başlangıç yapılan Deloitte raporunda, Bitcoin ekosisteminin hangi sektörlere ayrıldığı ile ilgili bir resim yer alıyor. Buna göre; Bitcoin protokolü madencilik, finansal hizmetler, araştırma & destek, ödemeler, perakende, borsa ve cüzdan sektörleri ile birlikte şekilleniyor.

deloitte-bitcoin-report

Bitcoin’in dijital paralar ile ilgili onaylama – çifte harcama ve para arzı sorunlarına çözümler getirdiğini belirten Deloitte, Bitcoin’in avantajlarını ve dezavantajlarını da listeliyor.

Avantajlar:
Düşük işlem ücretleri
Uluslararası transfer edilebilmesi ve dönüştürülebilmesi
– Politik risklerden ve enflasyondan korunma sağlaması
– Dijital para birimlerindeki para arzı ve onaylama-çifte harcama sorunlarına çözüm getirmesi
– Bankacılık sisteminden uzak operasyonlar

Dezavantajlar:
Mevcut dalgalı kur
Satıcılar tarafından limitli adaptasyon
Anonimliğin illegal amaçlarda kullanımı
Aracı kurumlara (borsa siteleri gibi) olan güvenin dolandırıcılığa izin veren yapısı
Kullanıcının işlemlerinin halka açık paylaşılması
Kriptoparaların güvenliği ile ilgili belirsizlik
Yetersiz piyasa anlayışı

Peki Bitcoin Yaygınlaşabilir mi?

Deloitte, Bitcoin’in yaygın olarak kullanılabilmesi için mevcut sorun teşkil eden 3 durumu aşması gerekiyor: fiyat istikrarı, kabul görme ve güven.

Bitcoin’in aynı zamanda yaygınlaşması için finansal hizmetlerde kullanımı da önemli. Bunun için Deloitte, Bitcoin’in finansal hizmetlere nasıl uyarlanabileceği konusunda gruplama yapmış.

İşletme düzeyindeki uygulamalarda, para transferlerindeki hızı, basitliği ve düşük işlem ücretlerinin getirdiği avantajlar neticesinde Bitcoin’in bireyler arasında kullanımı sağlanabilir. Aynı zamanda perakende ve yatırım bankacılığı sektörlerinde, Bitcoin’in ödemelerde kabul edilmesi veya yatırım aracı olarak kabul görmesi sağlanabilir. Bitcoin, para birimi zayıf ülkelerde ve riskten kaçmak isteyen yatırımcıların bulunduğu ortamlarda da bir yatırım aracı/hedge olarak kullanılabilir.

Kurumsal düzeydeki uygulamalarda, Bitcoin adaptasyonu bir çok vergi ve muhasebe uygulamasını da beraberinde getirecektir. Bu uygulamaların güncel düzeyde tutulması için Bitcoin’deki gelişmelerin çok yakından takip edilmesi gereklidir. Firmanın Bitcoin adaptasyonu sağlayarak onu şirket operasyonlarında kullanması, yine bilgi işlem departmanlarında ve şirket yazılımlarında yeni uygulamalar getirecektir.

Deloitte’nin “Bitcoin: The New Gold Rush?” raporu, Bitcoin ile iş yapmak isteyen ve onu kullanmak isteyen kullanıcıların/şirketlerin okuması gereken bir rapor olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda infografik de sunan Deloitte’nin raporlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner