Yükleniyor...

Bitcoin’de zafer sarhoşluğu sürerken bir iddia ortalığı karıştırdı

Bitcoin fiyatı yaklaşık 16 aydır görülmeyen bir seviye olan 35 bin doları aştı.

bitcoin

Bitcoin fiyatı yaklaşık 16 aydır görülmeyen bir seviye olan 35 bin doları aştı. Bu etkileyici ralli, kripto para biriminin 28 bin dolardan sıçrama yapmasını sağladı.

Özellikle 23 Ekim’de BTC ani bir yükseliş yaşadı ve 31 bin dolardan 34 bin doların üzerine çıktı. 34 bin dolar bariyerini kırdıktan yaklaşık iki saat sonra 35 bin 300 dolar gibi şaşırtıcı bir zirveye ulaştı. Mevcut durumda ise Bitcoin fiyatı 33 bin dolar seviyelerinden işlem görüyor ve 24 saatte yüzde 10’luk önemli bir artışı yansıtıyor.

ETF itici güç oldu

ABD’nin Bitcoin borsa yatırım fonlarını (ETF’ler) onaylamanın eşiğinde olduğu inancından hareketle, son zamanlarda kripto topluluğunda bir iyimserlik dalgası yayıldı. En büyük Bitcoin GBTC ürününün bir ETF’e dönüştürülme olasılığını artıran Grayscale lehine yakın tarihli bir mahkeme kararıyla bu durum daha da güçlendirildi. Uzmanlara göre bu iyimserlik mevcut yükseliş eğiliminin arkasındaki itici güç oldu.

Bu kripto coşkusunun ortasında, son 24 saat içinde şaşırtıcı bir şekilde 310 milyon dolar değerinde Bitcoin short pozisyonları tasfiye edildi ve bu da yükseliş eğilimini daha da artırdı. Ardından Michael Saylor’ın MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımı 745 milyon dolarlık kara ulaştı.

Bunun yanı sıra, Bitcoin’in yeniden dirilişine yanıt olarak altcoinler de önemli fiyat artışlarıyla onun izinden gitti. Bu gelişme, ETF’lerin onaylanmasının ardından kripto para birimleri için tarihi bir yükseliş yılının başlangıcını müjdeleyebileceği beklentisinin altını çizdi.

İddia ortalığı karıştırdı

Öte yandan yeni bir iddia ise yatırımcıları hareketlendirdi. Twitter’da akışa giren bazı söylentilere göre, BlackRock‘ın Spot Bitcoin ETF hissesinin (iShares Bitcoin Trust) artık DTCC web sitesinde listelenmediği ifade edildi.

Ancak konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. İddia kesinleştiğinde güncel gelişmeleri haberimizin içerisinden takip edebilirsiniz.

DTCC nedir?

Bilindiği üzere; Depository Trust and Clearing Corporation’da (DTCC) yer alan bu listeyi Nasdaq ticaret sonrası tasfiye, takas, saklama ve bilgi hizmetleri için kullanmaktadır. DTCC’de listelenmek, ETF’ler için standart bir prosedürdür ve genellikle fon işlem görmeye başlamadan hemen önce gerçekleşir.

Ayrıca 23 Ekim’de iShares Bitcoin Trust’ın (IBTC) listede yer alması, Bitcoin fiyatını Mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviyesi olan 35 bin dolara çıkaran yükselişin önemli sebeplerinden birini oluşturmuştu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner