Yükleniyor...

BlackRock Nedir?

BlackRock, dünyanın en büyük varlık yöneticisidir.

blackrock

BlackRock, dünyanın en büyük varlık yöneticisidir. Yönetim altındaki 8 trilyon dolardan fazla varlığı kontrol eden BlackRock, dünyanın en büyük gölge bankasıdır. Ayrıca, iShares yatırım fonları imtiyazına ve diğer özel yatırım araçlarına sahiptir.

BlackRock, Inc., hem perakende hem de kurumsal müşterilerle çalışan küresel bir varlık yönetimi, risk azaltma ve danışmanlık firmasıdır. Hisse senedi, sabit getirili, opsiyon ve para piyasası fonlarına yatırım yapan tek ve çok varlıklı sepetler şirketin teklifleri arasındadır.

Firma tek bir kurumsal birim halinde organize edilmiştir. Mali müşavirlik ve yönetim giderleri şirketin gelirlerinin büyük bölümünü oluşturuyor. Özelleştirilmiş bir indeksleme şirketi olan Aperio, 1 Şubat 2021’de şirket tarafından 1,05 milyar dolara satın alındı.

9 trilyon dolarlık yönetilen varlıklara sahip bir fon yönetimi şirketi olan BlackRock, 30 ülkede 70 şubede 16 binden fazla kişiyi istihdam etmektedir ve 4973 şirkette hissesi vardır.

Şirketin en büyük yatırımlarından bazıları şunlardır:

 • Apple
 • Microsoft
 • Intel
 • Amazon
 • Facebook
 • Tesla
 • Exxon Mobil
 • Nike
blackrock 1

BlackRock Nasıl Çalışır?

Müşteri Segmentleri

BlackRock, finansal danışmanlık, portföy yönetimi ve diğer çözümlerin bir karışımıyla geniş bir perakende ve kurumsal yatırımcı topluluğuna hizmet eder. Firmanın müşterilerini ayırdığı 3 ana grup şu şekildedir:

 • Federal rezerv, hazine, uluslar üstü ve diğer devlet kurumları gibi resmi kuruluşlar.
 • Sağlık sigortacıları, yatırım firmaları, firmalar ve üçüncü taraf fon sağlayıcıları ve küçük yatırımcılar gibi vergilendirilebilir kuruluşlar.
 • Belirli kazanç ve belirli katkı emeklilik planları, STK’lar, kuruluşlar ve miraslar gibi vergiden muaf kuruluşlar.

BlackRock, firma operasyonlarının gizli ve güvenli yönü nedeniyle, kullanıcılarının ayrıntılarını portalında veya yıllık raporunda tam olarak açıklamamaktadır.

30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren ve 100’den fazla ülkede müşterisi olan BlackRock, dünya çapında bir müşteri kitlesine hitap etmektedir. Amerika, APAC ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika, firmanın kullanıcılarını ayırdığı çoklu jeopolitik bölgelerdir. Amerika, firmanın gelirinin çoğunu oluşturmaktadır.

Değer Önerileri

Müşteriler, BlackRock’tan farklı şekillerde yararlanır:

 • Firmanın kendisini, müşterilerine harika çözümler ve tutarlı karlar sunma konusundaki yıldız güvenilirliği ile ülkenin en iyi varlık yönetimi ve finansal danışmanlık firmalarından biri haline getirmesiyle marka ve itibar.
 • Hizmet hattı, hisse senetleri, sabit getirili, opsiyonlar ve para piyasası araçlarında işlem gören tek ve çok varlıklı sınıf havuzlarını içerir.
 • Firmanın Amerika, APAC (Asya Pasifik Akreditasyon İşbirliği), Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın her yerindeki 100’den fazla ülkedeki insanlara yardım eden küresel bir ofis ağı yönetmesiyle küresel etkisi.
 • Sanal BlackRock Solutions portalı gibi birden çok internet portalı tarafından desteklenen doğrudan yönlendirmeyi kolaylaştırmak için kullanılabilirliği.
 • Firmanın, tamamı bir grup endüstri uzmanı tarafından denetlenen yüksek eğitimli, yetenekli para yöneticileri ve diğer özel finans uzmanlarını işe almasıyla sektör yetkinliği.

Kanallar

www.blackrock.com, şirketin çok sayıda yatırım aracı ve yeri hakkında veri sunduğu web sitesidir. Tüketiciler, BlackRock Solutions portalı ve tüketicilerin ETF’ler yoluyla varlıklarını yönetmelerine olanak tanıyan iShares portalının yanı sıra Firma’nın sitesi aracılığıyla çeşitli araçları kullanabilir ve belirli finansal hedefleri için uyarlanmış hizmetler alabilir.

BlackRock’ın müşterilerine genellikle firmanın segment faaliyet alanlarına dağılmış kalifiye portföy yöneticileri ve diğer finansal uzmanlardan oluşan bir şirket içi grup hizmet verir. Bu çalışanlar, Amerika, APAC, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan Atlanta, Londra, Madrid, Tokyo, Sidney ve Hong Kong’daki ofis tesislerinde hizmet vermektedir.

BlackRock ayrıca, firmanın bireysel yatırımcılarına hizmet veren onaylı aracılar, bankalar, tasarruf kurumları, sağlık sigortacıları ve serbest uzmanlar zinciri aracılığıyla tüketicilere hizmet vermektedir. Üçüncü taraf mali ve belki de diğer firmalar, firmanın üç faaliyet bölgesinde bu kategoriye dahildir.

Müşteri İlişkileri

Müşteriler, BlackRock’ın sanal BlackRock Solutions ve iShares portalları aracılığıyla çok sayıda seçenek ve bilgiyi kendi kendine sunabilir. Müşteriler, şirketin mali danışmanlık personeli ile uğraşmak zorunda kalmadan varlıklarını izlemek, yönetmek ve etkili yanıtları bulmak için bu dijital platformları kullanabilirler.

BlackRock’ın müşterilerine öncelikli olarak, firmanın birçok operasyonel yetki alanında yerleşik, kendini işine adamış bir finansal danışman ekibi hizmet vermektedir. Bu danışmanlar, güçlü bir ilişki oluşturmak ve benzersiz ihtiyaçlarını, zevklerini ve sınırlarını tam olarak anlamak için müşterilerle birebir görüşür. Sonuç olarak, şirket her müşteri için kişiselleştirilmiş müşterilere hizmet verebilir.

Müşteriler, yatırımlarının durumuyla ilgili sık sık yayınlar da dahil olmak üzere, BlackRock’tan bitmeyen destekten yararlanır. Firma’nın en büyük müşterilerine, sorular ve sorunlar için hayati bir bağlantı işlevi görebilecek hesap yöneticileri atanır. Müşteriler ayrıca portalda sağlanan iletişim bilgilerini kullanarak şirketin ana ofisini doğrudan arayabilir.

Kullanıcılar ayrıca BlackRock’ın faaliyetlerini Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi birçok sosyal medya sitesinde takip edebilir ve firma ile bağlantı kurabilir.

Anahtar Faaliyetler

BlackRock, perakende ve kurumsal müşterilere ABD, Asya Pasifik, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika dahil 100’den fazla ülkede geniş bir portföy ve risk azaltma çözümleri yelpazesi sunar. Firma, hisse senetleri, sabit gelir, opsiyonlar ve para piyasası fonları satın alan tek ve çok varlıklı sınıf sepetleri sunar.

Şirket, müşterilere öncelikle geniş bir uzman yatırım yöneticileri ve diğer finans uzmanları topluluğu aracılığıyla hizmet verir, ancak aynı zamanda servet yöneticileri, bankalar, sağlık sigortacıları, tröst firmaları ve serbest para yöneticileri gibi bir finans aracıları karışımı aracılığıyla da çalışır.

BlackRock Solutions sitesi ve iShares ETF teklifleri gibi Şirketin belirli hizmetlerine de internetten erişilebilir. BlackRock ayrıca “Green box” aracılığıyla risk analizi ve risk azaltma danışmanlığı çözümleri sunar.

blackrock 1

BlackRock Rakipleri

 • Fidelity Investments: BlackRock’un ana rakibi Fidelity Investments‘dir. Boston, Massachusetts merkezli Fidelity Investments, 1946 yılında kuruldu. Fidelity Investments, Yatırım Bankacılığı ve Brokerlik sektöründe faaliyet gösteren bir şirkettir. BlackRock’a kıyasla 23 bin 600 kişiyi istihdam ediyor.
 • Franklin Templeton: BlackRock’ın ana rakiplerinden biri Franklin Templeton’dur. 1947’de Kaliforniya, San Mateo’da bir kamu kuruluşu olarak kuruldu. Yatırım Bankacılığı ve Brokerlik sektörü rekabet ettiği yerdir. BlackRock’a kıyasla 4 bin 300 daha az personeli vardır.
 • Carlyle’s: Carlyle, BlackRock’ın üçüncü en büyük rakibi. 1987 yılında Washington, DC’de kuruldu. Varlık & Fon Yönetimi sektöründe faaliyet göstermektedir. BlackRock’tan 11,9 milyar dolar daha az kazanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner