Yükleniyor...

Spot Bitcoin ETF Nedir?

Bitcoin ETF, iki yaygın yatırım biçimini, ETF'leri ve kripto para birimlerini tek bir pakette birleştirir.

bitcoin etf

Bitcoin ETF, iki yaygın yatırım biçimini, ETF’leri ve kripto para birimlerini tek bir pakette birleştirir. Bir ETF, BTC fiyatını izlemeyi ve yatırımcıları fiziksel varlığı doğrudan tutmadan dijital varlığa maruz bırakmayı amaçlar

Bitcoin ETF Nedir?

Bir Bitcoin borsa yatırım fonu, Bitcoin’in fiyatını takip etmeyi amaçlayan bir yatırım aracıdır. Bitcoin ETF’leri, geleneksel düzenlemeye tabi menkul kıymetler borsalarında alınıp satılır ve kripto para borsalarında mevcut değildir.

Avustralya’da sunulan tüm BTC ETF’leri, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC) tarafından düzenlenir. Yatırımcılar, bir kripto para birimi değişimine kaydolmak ve bir kripto cüzdanı oluşturmak zorunda kalmadan dijital varlığa maruz kalabilirler.

Bir spot Bitcoin ETF, ETF’nin değerini destekleyen fiziksel BTC tarafından desteklenir. ETF’yi destekleyen dijital paraların değeri yükselirse, genellikle yatırımınızın değerinin artması beklenebilir. Basit bir ifadeyle, Bitcoin fiyatı artarsa ​​yatırım da artmalıdır.

Fiziksel olarak desteklenen bir Bitcoin ETF, bir kripto borsasında BTC satın almadan ve madeni paraları tutmadan Bitcoin’e yatırım yapmanın en doğrudan yoludur. Bu durumda, fon onları tutar.

Yine de bazı olumsuzluklar var. Örneğin, yatırımcılar, 7/24 ticaret yapan kripto piyasalarının aksine, düzenlenmiş menkul kıymetler borsaları için geleneksel piyasa saatleri içinde bir ETF ticareti yapmakla sınırlıdır.

spot bitcoin ETF

Bitcoin ETF Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları

  • Yatırımcılar, bir kripto borsasına kaydolmak veya bir cüzdan oluşturmak zorunda kalmadan Bitcoin’e doğrudan maruz kalabilirler.
  • Portföy çeşitlendirmesi.
  • Yatırımcı koruma yönetmeliği. Düzenlenmemiş bir piyasa dışı kripto borsasına yatırım yapmak yerine, bir spot Bitcoin ETF’sindeki yatırımcılar, lisanslı bir ihraççı tarafından yayınlanan düzenlenmiş bir ürüne yatırım yapmaktan fayda sağlar.
  • Kurulum kolaylığı ve saklama ücretlerinin olmaması ve spot ETF’ler için diğer gereklilikler nedeniyle daha düşük yönetim ücretlerine sahip olabilir.

Dezavantajları

  • 7/24 çalışan kripto borsalarının aksine, geleneksel borsalarda işlem saatlerinde kısıtlamalar vardır.
  • ETF yönetim ücretleri.
  • Bozulma ve sapma potansiyeli. Bu makalenin sonunda bu terimlerin tanımlarına bakın.
  • ETF, fiziksel olarak desteklenen Bitcoin’i tutmaz.
  • 7/24 çalışan kripto borsalarının aksine, geleneksel borsalarda işlem saatlerinde kısıtlamalar vardır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner