Yükleniyor...

Bitcoin’de (BTC) Beklenen Çılgın Boğa Koşusu Sonunda Geldi Mi?

Herhangi bir Bitcoin fiyat artışının genellikle piyasada bir boğa koşusu getireceği tahmin edilir ancak bu düşünceler her zaman doğru çıkmaz.

Bitcoin’de BTC Beklenen Çılgın Boğa Koşusu Sonunda Geldi Mi

Herhangi bir Bitcoin fiyat artışının genellikle piyasada bir boğa koşusu getireceği tahmin edilir ancak bu düşünceler her zaman doğru çıkmaz. 2017-18 boğa koşusundan bu yana, Bitcoin piyasası birçok büyüme artışı kaydetti. Ne yazık ki, hiçbiri uzun bir süre boyunca sürdürülemedi ve bu boğa koşularından hiçbiri 19 bin dolarlık zirve seviyesini aşmayı başaramadı. Yine de Bitcoin’in fiyatı bir kez daha 10 bin doları geçtiğinden, piyasada boğa koşusunun başladığına dair iyimser bir hava oluştu.

1 Haziran’da BTC, 9 bin dolarlık bölgedeki dirençlerini aştı ve 10.429 doların üzerine çıktı. Pazartesi gecesi neredeyse %8’lik bu artış, BTC türevleri piyasasında büyük bir faaliyet gördü. Blockchain analiz firması Skew’den alınan verilere göre, satın alma tasfiyesi BitMEX’te 130 milyon doları aşarak 2020 yılı içinde günlük en yüksek seviyeye ulaştı.

Bitcoin’de (BTC) Alıcıdan Çok Satıcı Bulunuyor

Bitcoin’in fiyatını yükseltmeye çalışan piyasadaki alıcılardaki artışa rağmen, daha fazla tasfiye işlemi gerçekleşti. Verilere göre, geçen ay BitMEX’te toplam 1.2 milyar dolarlık tasfiye işlemi yapıldı. Bu tasfiye işlemlerinin 765 milyon dolarlık kısmı satış, 400 milyon dolarlık kısmı ise alış olarak gerçekleşti. İlginç bir şekilde, Bitcoin’in fiyatı geçen aydan bu yana %21,04 oranında artarken, piyasa BTC satışlarını hızlandırdı.

Geçen yıl 2019’da Bitcoin piyasası, benzer şekilde büyüyen bir ivme gördü. Ancak tüm trader’lar bunu fark edemedi. BTC’nin fiyatı Nisan ayının başından 4.052.56 dolardan yükselmeye başlayarak 13.880 dolar seviyesine kadar çıktı. Bu bir mini boğa koşusu idi ve piyasaya 4.000 dolar seviyesinden giren trader’lar, Haziran ayına kadar en az %300 kâr elde edebildiler. Ne yazık ki lider kripto para birimi 19 bin dolarlık zirve seviyeyi geçemediğinden; analistler ve trader’ların tahmin ettiği gibi vahşi bir boğa koşusu oluşmadı.

Bitcoin’de (BTC) Gerçekleşen Son Artış, Boğa Koşusunun Habercisi Mi?

Bu nedenle, Bitcoin’in mevcut hareketinin en son boğa koşusunun kesin öncüsü olup olmayacağını söylemek için henüz çok erken. Ancak kesin olan şudur ki; yaşanan yükselişin beklenen çılgın boğa koşusu olmadığı söylenemez. Skew verilerine göre, popüler kripto para borsası OKEx’te, BTC Vadeli İşlemler(Futures) piyasasına yeniden ilgi gösterilmeye başlandı. Alınan verilere göre OKEx’teki açık pozisyonlar, Mart ayında yaşanan piyasa çöküşünden bu yana ilk kez 1 milyar doları aştı.

Spot, Swap ve Vadeli İşlem sözleşmelerinin tümü 10 bin dolardan daha yüksek bir fiyattan işlem görüyor ve bu da Bitcoin piyasasındaki trader’ların BTC fiyatı için olumlu bir görüşte olduklarını gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner