Yükleniyor...

Bitcoin’de (BTC) dip sinyali: Bu metriğe dikkat edin

Bitcoin madencileri son zamanlarda sıkıntı yaşıyor; ancak geçmiş veriler bunun BTC fiyatı için yükseliş sinyali olabileceğini gösteriyor.

bitcoin btc madencileri2

Bitcoin madencileri son zamanlarda sıkıntı yaşıyor; ancak geçmiş veriler bunun BTC fiyatı için yükseliş sinyali olabileceğini gösteriyor.

Hashrate Index’e göre, Mayıs sonundaki zirvesinden bu yana BTC toplam hash oranı saniyede 658 exahash’ten (EH/s) 28 Haziran’da 556 EH/s’ye düştü. Hash oranı, madencilerin Bitcoin ağını güvence altına almak için kullandıkları toplam enerjinin bir ölçüsüdür ve dolayısıyla madencilik rekabetini ortaya koyar.

Madencilik faaliyetleri BTC için kritik bir unsur

Son günlerde blok madenciliği zorluğunu saniyede 83,68 terahash’ten (TH/s) saniyede 79,50 TH/s’ye yüzde 7,8 oranında düşüş yaşadı.

Bitcoin tarihinde bu büyüklükteki düşüşler nadirdir. Hem hash oranında hem de ağ zorluğunda bir geri çekilmenin yaşandığı son zaman, Aralık 2022’de FTX’in çöküşünden sonraydı. Söz konusu süreç, birden fazla büyük madencilik şirketinin borçlarını ödeyemediği ve Bitcoin’in fiyatının bir yıllık ayı piyasasının ardından nihayet dibe vurduğu bir dönemdi.

Yetkili isimler BTC madenciliğindeki son gelişmeleri değerlendirdi

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju Salı günü “BTC Madenci istatistikleri şaşırtmaya devam ediyor” diye tweet attı.

Geçtiğimiz haftaki bir raporda CryptoQuant, “madenci faaliyetlerinin” geçmişte Bitcoin fiyatında bir diple ilişkilendirildiğini belirtti. Bu, madenci sağlığının dikkatli bir şekilde gözlemlenmesinin, doğru zamanda piyasaya girmek isteyen yatırımcılar için önemli olabileceği anlamına geliyor.

Madenciler gelirlerini BTC olarak elde ettiklerinden, gelirleri büyük ölçüde Bitcoin’in piyasa fiyatına bağlıdır. Bu nedenle, Bitcoin’in Mart ayından bu yana önemli fiyat gerilemesi madencilik sektörünün gelirini genel olarak çökertti. Ancak madencilerin en büyük sıkıntısı Nisan ayındaki BTC halving’i oldu.

IntoTheBlock’ta pazarlama direktörü olan Vincent Maliepaard, “Bitcoin madenci rezervleri Haziran’dan bu yana yaklaşık 20 bin BTC azaldı” dedi. “İki ay önceki Bitcoin halving’i, o zamandan bu yana marjlar azaldığı için son madenci satışlarının arkasındaki itici güç olabilir.” şeklinde ekleme yaptı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner