Yükleniyor...

Bitcoin’de (BTC) Sert Düşüş Devam Ediyor, Uzmanlar Ne Söylüyor?

Bitcoin (BTC), sabah erken saatlerden bu yana sert düşüşünü sürdürüyor.

bitcoin dusus analistler ne diyor

Bitcoin (BTC), sabah erken saatlerden bu yana sert düşüşünü sürdürüyor. Lider kripto para birimi son 24 saatte %22, son 1 saatte ise %3 oranında düşüş yaşadı. BTC, yazının yazıldığı sırada CoinGecko verilerine göre 16.970 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin’le beraber altcoin’lerde de ciddi gerilemeler yaşanıyor. Son zamanların yıldızı Ethereum (ETH) ve XRP’de de düşüşler meydana geldi. ETH son 24 saatte %15, XRP ise %24 oranında düştü. Peki analistler bu konuda ne söylüyor?

Sabah saatlerinde Coinbase CEO’su Brian Armstrong, ABD’de kripto para hakkında yeni cüzdan düzenlemeleri söylentisinin düşüşe neden olduğunu iddia etmişti. Yerli kripto para analistlerinden BKoz’s Crypto, Bitcoin için şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin için 18.965 altına düşerse bu artışa sapma olarak bakacağımı söylemiştim. Maalesef öyle oldu. Yükselen kanaldan çıktı. Şu an icin 16.370-16.550 desteği aralığına geldi. RSI (1s) çok düştü. Buradan tepki alacağını düşünüyorum. Buranın altı iyi destek bölgesi 15.600-15.800.”

Türkiye’nin başarılı kripto para yorumcularından Selcoin ise, Bitcoin’in 16.500-17.000 destek seviyesinde tutunacağını düşündüğünü dile getirdi.

“BTC Atağa Geçebilir”

Başarılı yerli analistlerimizden Miss Trader ise, Bitcoin’in düzeltme seviyelerinden dönüş yapması durumunda atağa geçebileceğini dile getirdi.

Bir diğer yerli analist Kalamar ise Bitcoin’in yeni destek seviyesini hazırladığı bir grafikle takipçileriyle paylaştı.

Bir Önceki Dönemle Benzerlikler

Alanında uzman bir diğer analist JJ Cycles, Bitcoin’in bir önceki ATH’sine yaklaşırken de 7 günde %37 oranında gerileme yaşadığını dile getirmişti. Analist, şu ifadeleri kullandı:

“Bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) en son yaklaştığımızda BTC, 7 günde %37 düzeltme yaşamıştı. Bu süre zarfında ALT/BTC çiftleri büyük ölçüde tersine döndü, bu da Altcoin Bullrun’un başlangıcı anlamına geliyordu. Bu sefer muhtemelen çok farklı olmayacak.”

Analist Crypto Michael ise düşüş sırasında altcoin’lerden bahsetti. Michael, şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin düzeltme yaparken, altcoin’ler yükselmiyor.”

Öte yandan Bitcoin fiyat düşüşleri genellikle kripto türev borsalarındaki likidasyonların bir sonucu olarak görülüyor. Nitekim, The Block Research’e göre, son 24 saatte yaklaşık 1,9 milyar dolarlık açık faiz borsalardan tasfiye edildi. Binance, yaklaşık 840 milyon dolar değerinde en yüksek likidasyonu yaşadı, onu Huobi ve OKEx izledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner