Yükleniyor...

BITCOIN’DE HAZİRAN HEDEFİ: 35.000$ 

Geçtiğimiz hafta Amerika Washington'da borç krizi konuşmaları yapıldı.

Geçtiğimiz hafta Amerika Washington’da borç krizi konuşmaları yapıldı. Bir süredir sıkı para politikası izleyen ve enflasyonla mücadele ederek faiz artıran ABD’nin resesyon korkularına bir yenisi eklendi.  

Tüm bunların yanı sıra Bitcoin’de mayıs ayında yaşanan kayıplar 31.000 dolarlardan 25.000 dolara kadar gevşemesine yol açtı. 28.500 dolar psikolojik direncinden uzak seyreden lider kripto para birimi şu an 28.000 dolar sınırında fiyatlamasını sürdürüyor. Haziran ayında Hazine Bakanlığı ve ABD’nin sorumluluklarını yerine getiremeyeceği konusu da vatandaşları endişeye sürüklüyordu. Bu süreçte resesyona sürüklenmesinden doğan endişeleri konuşmuştuk. Geçmişe yönelik konuşursak Amerika, 20. yüzyılın başından itibaren hükümetin sahip olmasına izin verilen toplam borç miktarına sınır koyan bir yasaya sahip. Bu borç limiti ilk olarak 11,5 milyar dolar olarak belirlense de yeni yönetimlerle birlikte artırılmaya devam edildi. Önemli olan konu ise borç limiti artırılabiliyor ancak borç tavanı aşıldığı takdirde yükseltmelere izin verilemiyordu. Hali hazırda 31,5 trilyon dolar olan limit Ocak 2023 tarihinde görüldü. Yukarıda belirttiğimiz yasaya göre ABD’nin artık daha fazla borç para almamasını ifade ediyor. Haziranın ilk haftasına kadar ödenmesi gereken bu borç kriziyle alakalı Başkan Joe Biden, yeni düzenleme çalışmaları başlattı. Cumhuriyetçiler ve meclis ile görüştü ve negatif söylemlerle karşılaştı. Anlaşmaya varılmanın herhangi bir garantisi yoktu ve Joe Biden’ın üzerindeki baskıların devam etmesi bekleniyordu. Borç tavanının artırılmaması durumunda da Amerika Birleşik Devletleri’nin halktan topladığı vergiden daha fazla para harcanacaktı. Yeni haberlere göre, ABD Başkanı Joe Biden, Meclis ve Cumhuriyetçilerle beraber geçici bir anlaşmaya vardı. Ülkenin temerrüde düşmemesi için mecliste onaylandı.  

28393

Dijital varlık piyasasında yaşanan durgun seyir her noktadan ABD’ye bağlanıyor. Bildiğiniz gibi ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde ABD’de yaşanan krizlerle ilgili konuştu. Yaklaşık bir senedir sıkı ve agresif para politikası izlenen Amerika’da faiz artırımlarında zirveler yaşandı. Bu durum da Bitcoin’in fiyat seviyesinde dalgalanmalara neden oldu. Bu hafta ABD’de tarım dışı istihdam ve işsizlik verisine odaklanıyor olacağız. TDİ verisinde 180K beklentiler mevcut, işsizliğin ise 3,5’e yükselmesi bekleniyor. Beklentiler karşılanabilirse kripto paralar pozitif etkilenecektir. Ancak tam tersi bir durumda yani ABD iş gücü piyasasının güçlü kalması durumunda riskli varlıklar piyasadan negatif ayrışmaya devam edecektir. ABD’nin iş gücü piyasasında bir soğumanın gelmesi kripto paralarda güzel fiyatlamaların önünü açacaktır.  

BTCUSDT 2023 05 30 13 27 13

Senenin başından itibaren yukarı yönlü hareket etme isteği olan Bitcoin 31.000 dolar sınırını fiyatladı. Geçtiğimiz seneden itibaren ABD Merkez Bankası FED’in sürekli olarak faiz artırdığı bir dönemden geçtik. Yalnızca Fed değil kripto para piyasasında da yaşanan negatif haberler etkisiyle Bitcoin’de 15.000 dolar bandı test edildi. Bir senelik süreç içerisinde ABD’den gelen negatif verilerin ve krizlerin ışığında Bitcoin’de hareketlilik ve beklenen boğa yaşanamıyor. Bitcoin her ne kadar mayıs ayını olumsuz kapatıyor olsa da haziran ayının ilk haftasında takip edeceğimiz veriler fiyatı yukarı çekebilir. Dijital varlık yatırım ürünleri hafta sonu hareketlenmeye başladı. Bitcoin’de 28.000 dolar sınırı test edilirken, Ether’de 1900 doların üzerindeki fiyatlamalara şahit olduk. Geride bıraktığımız haftayı yüzde 10 oranında bir artışla kapatan ve 28.447 doları test eden Bitcoin şu an 27.900 dolar civarında fiyatlanıyor. Yükselişlerin devam etmesi durumunda öncelikle 28.500 ve 28.800 doların aşılması önemini koruyor. Tam tersi bir durumda 50 günlük hareketli ortalamasına da denk gelen 27.000 doların kaybedilmesi üzerindeki baskıyı artırmakla beraber bizi 26.500 dolara kadar itecektir. Kısacası Bitcoin yükselişlerinin tetiklenmesi için pozitif haberlere ve söylemlere ihtiyaç bulunmaktadır. Pozitif verilerin desteğiyle 14 Nisan’da görmüş olduğu 31.000 doların üzerine çıkacaktır ve sonrasında yeni hedef noktamız 35.000 dolar seviyesi olacaktır.  

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner