Yükleniyor...

Bitcoin’de Petrole Benzer Bir Kırılma Yaşanabilir mi?

Bitcoin'de (BTC) daha önce petrolde olduğu gibi, benzer bir fiyat fraktalı görülüyor.

bitcoinde petrole benzer bir kırılma yasanabilir mi

Bitcoin’de (BTC) daha önce petrolde olduğu gibi, benzer bir fiyat fraktalı görülüyor. Bu durum büyük umutlar ile beklenen Bitcoin Yarılanması’nın beklenildiğinin aksine farklı bir fiyat etkisine sebep olabilir.

12 Mart tarihinde yaşanan ve piyasalarda “Kara Perşembe” olarak adlandırılan tarihi çöküşün ardından, hem geleneksel piyasalar, hem değerli metaller hem de kripto piyasası ağır bir darbe aldı.

Daha sonra ise ABD piyasalarında ve Bitcoin’de V şeklinde yaşanan iyileşme, piyasalarda güven ve umut tazeledi. Dow Jones ve S&P 500 dip seviyeleri üzerinden %30’un üzerinde toparlanma yaşarken, Bitcoin ise 3.800 dolarlık çöküşün ardından bir kez daha 9.000 doların üzerine çıktı ve yazım itibari ile lider kripto para 9.280 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Sadece birkaç hafta önce ise, “Kara Perşembe” ve koronavirüs etkisi sebebi ile “Petrol” tarihinde bir ilk olarak, Petrol fiyatı negatif bölge seviyesine düştü. Aslında petrol, negatif fiyatlara düşebilen birkaç varlıktan birisi. Bunun nedeni ise depolama maliyetlerinin olduğu biliniyor.

Petrol rekor düşüşünden hemen önce, Bitcoin’in şu an ki benzer fiyat hareketi gibi V şeklinde bir iyileşme sağlamıştı. Grafikleri görenlerin aklına gelen ilk soru ise benzer bir talihsizlik Bitcoin için de olabilir mi? Uzmanlara göre mevcut ekonomik ortamda her şey mümkün.

Ancak tüm bu görüşlere rağmen, Bitcoin’in lehine olan ve petrol de olmayan bir durum var bu da Bitcoin’in depolama maliyetlerinin olmaması.

Beklenen Bitcoin’in yarıya indirilmesi sadece birkaç gün uzaklıkta. BTC blok ödül madencilerinin aldığı sabit kodlu azalmanın arz ve talep üzerinde yükselişi yarattığı düşünülüyor. Ancak yarılanma sonrası gerçekleşebilecek güçlü bir selloff, kripto piyasaların dokusuna inanılmaz derecede zarar verebilir. Bu durum da lider kripto varlığın tahminlerin çok daha ötesinde negatif yönlü bir hareket yapmasına sebep olabilir.

Bitcoin’in yarılanmasına sadece yedi gün kaldı. Beklenen yarılanmanın sonucu, Bitcoin’in de petrol gibi düşüşüne sebep mi olacak yoksa zaten sınırlı olan arzdaki azalma nedeni ile beklenildiği gibi altına yakın bir performans mı gösterecek hep birlikte göreceğiz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner