Yükleniyor...

Bitcoin’e (BTC) Bir Kurumsal Yatırım Daha: Fiyata Etki Eder mi?

Londra Borsası'nda listelenen İngiliz şirket Mode Global Holdings PLC, hazine yatırım stratejisinin bir parçası olarak "önemli miktarda Bitcoin (BTC) satın alma" planlarını açıkladı.

Bitcoine BTC Bir Kurumsal Yatirim Daha

Londra Borsası’nda listelenen İngiliz şirket Mode Global Holdings PLC, hazine yatırım stratejisinin bir parçası olarak “önemli miktarda Bitcoin (BTC) satın alma” planlarını açıkladı.

Fintech grubu Çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında, “yatırımcıların varlıklarını para biriminin değer kaybından korumak” için uzun vadeli bir stratejinin parçası olarak nakit rezervlerinin %10’unu kripto para birimine dönüştüreceğini söyledi.

İngiltere’deki faiz oranlarının %0,1 gibi rekor derecede düşük seviyede olması nedeniyle Mode, son halka arzından elde edilen getirilerin değerini en üst düzeye çıkarmak için düşük faizli para piyasası araçlarından uzaklaşmaya çalışacağını söyledi. Mode yönetim kurulu başkanı Jonathan Rowland, “Covid zorlukları ve İngiltere Merkez Bankası’nın 326 yıllık tarihindeki en düşük seviyedeki İngiltere faiz oranları ile karşı karşıya kaldık. Böylece Bitcoin’in uzun vadeli değerine olan güvenimiz arttı” dedi.

Değer Deposu ve Çekici Bir Yatırım

Şirket bu kararıyla, hazine rezervlerinin bir kısmını Bitcoin’e yatırmaya karar verirken Microstrategy ve Jack Dorsey’in Square’inin adımlarını takip ediyor. MicroStrategy, bir dizi açıklamaya göre Bitcoin’e 425 milyon dolar koyarken, Square 50 milyon dolar yatırım yaptı.
Mode, Bitcoin’in potansiyelini “varlığın asimetrik risk/ödül özellikleri ve güvenli liman statüsü nedeniyle güvenilir bir değer deposu ve çekici bir yatırım” olarak gördüğünü söyledi. Firma, Bitcoin tahsisinin nakit değerini açıklamadı.

Kurumsal Yatırımlar ve Bitcoin

Son zamanlarda önemli kurumsal firmaların Bitcoin yatırımları, uzun vadede Bitcoin’in fiyatını olumlu etkileyecek etmenlerden birisi olarak kabul ediliyor. Daha önceden de haberini verdiğimiz gibi kripto para araştırma şirketi Messari, kurumların portföylerinde %1 oranında Bitcoin’e yer vermesinin bile lider kripto para biriminin piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine çıkarabileceğini ifade etmişti.

Keza Ağustos ayı civarında birçok analist, kurumsal yatırımcıların Bitcoin fiyatını 12.000 doların üzerine çıkarabileceğini ifade etmişti. Bu ilk olarak Eylül ayında gerçekleşirken BTC dün gece de 12.000 doların üzerine çıktı. CoinMarketCap verilerine göre kripto para birimi yazının yazıldığı sırada 12.200 dolardan işlem görüyordu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner