Yükleniyor...

Bu Ülkenin Artık “Sand Dolar” Adında Dijital Parası Var!

Bahamalar Merkez Bankası, ulusal kripto para birimi olan Sand Dolar'ı piyasaya sürdü.

Bu Ulkenin Artik 22Sand Dolar22 Adinda Dijital Parasi Var

Bahamalar Merkez Bankası, ulusal kripto para birimi olan Sand Dolar’ı piyasaya sürdü.
Bunu yapan ülke, Çin’i bile yenerek kendi CBDC’sini başlatan dünyanın ilk ülkesi oldu.
Kripto para, mobil olarak kullanılabilir ve vatandaşlar bir banka cüzdanı olan herhangi bir satıcıda ödeme yapmak için bu parayı kullanabilir.

Kripto para topluluğunun önemli isimlerinden Stratrade de bunu Twitter hesabından duyurdu. Stratrade, konuyla alakalı olarak bilgi vererek şu ifadeleri kullandı:

ABD’nin hemen güneydoğusundaki Bahamalıların artık CBDC’leri (merkez bankası dijital parası) var adı da Sand Dolar ve bir Bahama Dolar’ına sabit. 393,000 kişişik ada sakinleri için deney başladı. MB onaylı cüzdan uygulamaları ile işlem yapabilecekler.

Çin, ilk olarak dijital yuan fikrini ortaya çıkardıktan sonra dünya çapındaki merkez bankaları da CBDC hakkında düşünmeye, hatta keşfetmeye ve geliştirmeye başladı. Bununla birlikte, kendi CBDC’sini geliştirme ve test etme konusunda Çin lider olarak kabul edilirken, başka bir projenin onu aşmış olabileceği görülüyor.

Dünyanın İlk Merkez Bankası Dijital Parası

Facebook’ta Project Sand Dollar tarafından yapılan son açıklamaya göre, ülkenin ulusal kripto para birimi olan Sand Dollar, ülke çapında kullanım için piyasaya sürüldü. Duyuru 20 Ekim’de yayınlandı ve Sand Dolar’ın saat 22:00 UTC civarında satışa sunulduğunu ortaya koydu. Bahamalar’da yaşayan 393.000 kişinin tamamı artık onu kullanabilir durumda. Bu da bu ülkeyi tüm ulusa bir CBDC yayınlayan ilk ülke yapar.

Daha önce de bildirdiğimiz üzere Çin sözde kendi kripto parasının gelişimini bitirdi ve bir süredir birden fazla bölgede test ediyor. Bununla birlikte, Çin bile kripto parasını ulusunun tamamına henüz sunamadı. Kripto paralalarını piyasaya sürmeye yakın olduğu bildirilen bir başka proje de, önümüzdeki birkaç ay içinde Bakong kripto para biriminin lansmanının görülebileceği Kamboçya. Ülke pilot uygulamasını bir süre önce Temmuz 2019’da başlattı.

Sand Dolar İle İlgili Ayrıntılar

Tabii ki, Bahamalar’ın merkez bankası, sadece ilk hamle avantajından yararlanmak için acele etmedi. Birkaç yıldır kendi kripto parasını zaten piyasaya sürmeye hazırlanıyordu. Her bir Sand Dolar, ülkenin ulusal para birimi olan Bahama dolarına sabitlendi. Bu arada, her Bahama Doları da USD’ye sabitlenmiştir.

Bilindiği kadarıyla, Sand Dollar bir mobil uygulama aracılığıyla aktarılabilir, çünkü 2017’de yapılan bir çalışmada ülke nüfusunun yaklaşık %90’ının cep telefonu kullandığı ortaya çıktı. Sakinler ayrıca, Merkez Bankası tarafından onaylanmış bir e-Cüzdana sahip herhangi bir tüccarda bu parayı kullanabilirler. İşlem ücretleri de son derece düşük.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner