Yükleniyor...

Bitcoin’e En Çok İlgi Gösteren Şehrimiz Hangisi?

Google Trends tarafından sunulan veriler, Türkiye’de son 12 ayda hangi şehrin Bitcoin’e (BTC) en çok ilgi gösterdiğini gözler önüne seriyor.

Türkiye Bitcoin BTC İlgi

Google Trends tarafından sunulan veriler, Türkiye’de son 12 ayda hangi şehrin Bitcoin’e (BTC) en çok ilgi gösterdiğini gözler önüne seriyor. Bitcoin’e ilgi denildiği zaman akla ilk olarak İstanbul, İzmir ya da Ankara gibi metropoller gelse de durum aslında böyle değil. Verilere göre BTC’ye en çok ilgi gösteren kişiler Güneydoğu illerimizde yer alıyor.

Google Trends’de yer alan son 1 yılın istatistiklerini incelediğimiz zaman, alt bölgelere göre Bitcoin’e en çok ilgi gösteren şehrin Siirt olduğunu görüyoruz. Bu veriler 0 ila 100 arasında bir değer verilerek hesaplanıyor ve bu puanlamaya göre listeleniyor.

Listenin zirvesinde 100 puanla yer alan Siirt’i sırasıyla 89 puanla Bingöl, 78 puanla Batman, 77 puanla Diyarbakır ve 70 puanla Kars izliyor. Türkiye’nin üç büyük şehirlerinden İstanbul 55 puanla 12., İzmir 48 puanla 22. ve Ankara ise 47 puanla 24. sırada yer alıyor.

Şehir bazında baktığımız zaman da hemen hemen aynı tabloyla karşılaşıyoruz. Buna göre Siirt yine birinci sırada yer alırken, ilk 5’te yer alan şehirlerdeki tek farklılık Kars yerine  Kırklareli’nin olması.

Bitcoin Şehir Google Trends

İnişli Çıkışlı Bir İlgi Var

Google Trends verilerine baktığımız zaman Türkiye’deki vatandaşların Bitcoin’e olan ilgisinin zaman içerisinde dalgalandığını görebiliyoruz. Geçen sene bu zamanlardaki ilginin esamesi okunmasa da yine de hafif bir toparlanma olduğunu söylememiz mümkün.

Bununla birlikte “kripto para” kelime dizisine baktığımız zaman Diyarbakır’ın birinci sırada olduğunu görüyoruz. Diyarbakır’ı sırasıyla Van, Batman, Erzurum ve Eskişehir takip ediyor.

kripto para google trends

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner