Yükleniyor...

Bitcoin’i (BTC) Tetikleyecek Hamle Doğudan mı Gelecek?

Bitcoin son günlerde, önceye kıyasla oldukça az dalgalı.

Çin Bitcoin BTC

Bitcoin son günlerde, önceye kıyasla oldukça az dalgalı. Bitcoin ticareti haftalardır dar bir aralıkta devam ediyor. Ancak çok önemli destekler almalarına rağmen boğalar, psikolojik seviyenin üstesinden gelemediler.

Bu yüzden yatırımcıların ilgisi ve dijital varlığın günlük işlem hacminde bazı düşüşler yaşandı. Aslında uzun zamandır piyasa uzmanları, yakın gelecekte fırtınalı durumların olabileceğini tahmin ediyorlardı. Bu nedenle yatırımcıların, piyasayı yükseltebilecek bir olayın zamanını bekledikleri görülüyordu. Son birkaç saat içinde, büyük değişimlere sebep olabilecek beklenen haberler geldi.

Çin devlet başkanı Xi Jinping, tartışmalı Hong Kong Güvenlik Yasasını kısa bir süre önce imzaladı. Hem ABD hem de İngiltere, Çin ile Hong Kong arasında başlatılan “Tek ülke, iki farklı sistem” ilkesini baltalayabilecek bu yeni yasayı derhal kınadılar.

Bu şekilde ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşı yatırımcılar üzerinde potansiyel bir kararsızlık tetikleyicisi olmaya devam ediyor. İki ülke de birbirlerini devamlı olarak dünyayı kargaşaya sürüklemekle suçluyor. Bu yeni yasa üzerine de ABD, Çin’e karşı tavır alan Hong Kong’luların yanında yer alacağını açıkça belli etmiş oldu. Buna karşılık Çin de, ABD’den iç işlerine karışmamasını ve olaylara müdahil olmamasını istedi.

Ancak bu noktada bu iki ülke arasında yaşanan düşmanlığın bir sonucu olan ticaret savaşları, Bitcoin için bir fırsat ve yükseliş yarattı. Çinlilerin Bitcoin satın alma taleplerinin iki ülke arasında provokasyonu arttığı zamanlarda yükseldiği tespit edildi. Vatandaşlar, dünyanın en büyük iki ekonomisinde yaşanan büyüme belirsizliğinde, Bitcoin’i güvenli bir liman olarak tercih etmiş görünüyor.

Şimdiye kadar ABD veya İngiltere’den kınama kararı dışında resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak bunun önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Özellikle ABD Çin’i kışkırtırsa bu durum aralarındaki ticaret anlaşmasının bozulmasına yol açabilir. Ayrıca, iki ülke arasında yeni yaptırımlar da gündeme gelebilir.

Bu tarz hareketlerin tamamının her iki ülke ekonomisinin de dalgalanmasına yol açacağı ihtimal dahilindedir.

Bitcoin’in şu anda 9.500 doları test etmeye yaklaşarak, 9.300 doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Bu noktada herhangi bir pozitif tetikleyici, Bitcoin yatırımcılarını fırsatı kaçırma korkusuna sevk edebilir ve fiyatların 12 bin dolara kadar yükselmesine sebep olabilir.

Alt seviyede ise 8,800 doların altında bir düşüş eğilimi seviyesinin yaşanmasının ardından 9 bin dolarlık destek eşiği, kritik önemini korumaya devam ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner