Yükleniyor...

Bitcoin’in (BTC) 14.000 Dolara Düşmesine Neden Olabilecek 3 Faktör

Bitcoin, bu hafta büyük ölçüde düşerek Aralık kazançlarının bir kısmını sildi.

bitcoinin btc 14 000 dolara dusmesine neden olabilecek 3 faktor

Bitcoin, bu hafta büyük ölçüde düşerek Aralık kazançlarının bir kısmını sildi. Aktif olarak işlem gören Bitcoin türevlerinin çoğu, Bitcoin’in geçen hafta ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyelerinden ortalama yüzde 13 düşüşle 17.705 dolara geriledi. Diğer taraftan lider kripto para biriminin spot oranının dördüncü çeyrekte %70 artması, en son yaşanan sert düşüşün organik bir düzeltme olabileceğine işaret ediyor.

bitcoinin btc 14 000 dolara dusmesine neden olabilecek 3 faktor 1

Yatırımcılar, küresel ekonominin görünümünden korktuklarında Bitcoin satın alma eğilimine giriyor. Bu eğilim, ABD Merkez Bankası’nın daha ucuz kredi verme ve sınırsız tahvil satın alma olanaklarının ABD doları ve Hazine gibi geleneksel güvenli limanların cazibesini azaltmasının ardından kripto paraya talebi artırdı.

Bununla birlikte, en az üç temel göstergenin ve teknik fraktalın bir araya gelmesi, Bitcoin’in fiyatının önümüzdeki günlerde düşmeye devam edebileceğini gösteriyor.

1. 20-WMA 

20 günlük üstel hareketli ortalama, Bitcoin trader’ları için kısa vadeli bir önyargı göstergesi olarak hizmet ediyor. Kripto para fiyatı bu hareketi destek olarak tutarsa, yükselme eğilimi olasılığı yüksek olur. Bununla birlikte, aşağı doğru bir hareket çoğu zaman olumsuz bir hareketi uzatır. 

26 Kasım’dan beri Bitcoin, 20-DMA’yı bir yükseliş hareketi için en az dört kez test etti. Ancak boğaların direnciyle karşılaştı ve bu bazı güçlü toparlanmalara yol açtı. Hatta bu, Bitcoin’in 20.000 dolara yakın tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasına bile neden oldu. Bu nedenle, kripto para birimi, 20-DMA seviyesinin üzerinde çıkmayı başarırsa, son zamanlardaki kayıplarını karşılama potansiyeline sahip görünüyor. 

Ancak Bitcoin’in haftalık grafiği daha olumsuz bir görünüm sunuyor.

bitcoinin btc 14 000 dolara dusmesine neden olabilecek 3 faktor 2

Kısa vadeli düşüş eğiliminin arkasında bir fraktal var. Bitcoin, her bir yükseliş trendinden sonra 20 haftalık hareketli ortalamasını (20-WMA) yeniden ziyaret etme eğilimi gösteriyor. Bazı durumlarda, aşağı yönlü düzeltme tam teşekküllü bir düşüş hareketine dönüşür. Ancak diğerlerinde fiyat, 20-WMA desteğini başka bir yükseliş hareketi girişimi için bir zemin olarak görüyor.

Bitcoin 20 WMA hareketini test ederse, önümüzdeki günlerde ona doğru düşebileceği anlamına gelir. Bu hareket ise 14.000 dolara yakın konumlanıyor.

2. Bitcoin Madencilerinin BTC’lerini Satması

Bitcoin’in zincir içi temelleri nedeniyle fiyatın 14.000 dolara ulaşma olasılığı da arttı. Bir veri analizi platformu olan CryptoQuant’ın CEO’su Ki-Young Ju, güvenlik sağlayan ve Bitcoin işlemlerini onaylayan madencilerin ödüllerini toplu halde sattıklarını belirtti.

Bazı BTC’lerin yolculuğu borsada bitiyor. Buna karşılık bazıları ise, soğuk cüzdanlara yatırılıyor. Bay Ju, borsaların Bitcoin girişlerindeki artışın kısa vadede kripto parada düşüşe neden olabileceğini söyledi.

“Toplam çıkış o kadar büyük değil, ancak geçmiş günlere kıyasla nispeten artıyor. Ayrıca, çıkış [işlemlerin] sayısı bugün alışılmadık derecede yüksek. Madenciden borsalara akış şimdilik küçük görünüyor, bu yüzden long pozisyonda kalmaya devam ediyorum. Umarım bu çıkışlar OTC anlaşmalarıdır.”

3. ABD’nin Kripto Para Düzenlemesi

14.000 dolarlık fiyat hedefi, ABD’deki katı Bitcoin düzenlemeleri söylentileri nedeniyle ulaşılabilir görünüyor. Perşembe günü, ABD Kongre Üyesi Warren Davidson, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’e, özel cüzdanların kullanımına kısıtlamalar getirebilecek herhangi bir öneriye ilişkin ayrıntıları sağlamak için bir mektup yazdı.

Eğer Mnuchin planlarını sürdürürse, Bitcoin piyasasında panik satışına yol açabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner