Yükleniyor...

Bitcoin’in (BTC) Durumu Stabil, Altcoin’ler Kan Ağlıyor

Kripto para piyasasının önemli altcoin'lerinin büyük bir kısmı bugün düşüş yaşıyor.

kripto varlıklar

Kripto para piyasasının önemli altcoin’lerinin büyük bir kısmı bugün düşüş yaşıyor. Bitcoin’in (BTC) durumu stabilken, ilk 20’de yer alan kripto para birimlerinden sadece Ripple (XRP) değerleniyor. Peki uzmanlar bu duruma ne diyor? Altcoin’lerin kötü durumda olması Bitcoin fiyatında olumlu bir gelişme sağlar mı?

Hiç şüphe yok ki, Bitcoin hem yatırımcıların hem de henüz kripto para sektörüne adım atmamış kişilerin zihninde en iyi kripto para birimi olarak yer almaya devam ediyor. Yazının yazıldığı sırada kripto para birimlerinin toplam piyasa kapitalizasyonunun %58’ini BTC oluşturuyor ve onun arkasından %12 oranıyla Ethereum (ETH) geliyor. Diğer kripto para birimlerinin elbette Bitcoin’e yetişmesi zor görünüyor ancak lider kripto para biriminin piyasa değeri açısından hakimiyeti, yıla %68’den başlayarak 2020’de nispeten istikrarlı bir düşüş gösterdi.

Bitcoin’in piyasa hakimiyetini bu denli kaybetmesine rağmen birçok analist ve yatırımcı 2020 sonuna kadar BTC’nin piyasa hakimiyetinin hafif de olsa yükselmesini ve altcoin’lerde düşüşün başlamasını bekliyor. Bununla beraber 2020 sonuna kadar BTC’de durgun hareket bekleyenlerin de sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Piyasa 2019’u mu Anımsatıyor?

Kripto para piyasalarında şu an yaşanan durum hakkında birçok farklı düşünce belirtiliyor. Konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulunan yerli kripto para topluluğunun önemli isimlerinden Deep Blue, şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin yerinde sayıyor. Altcoin’ler yerin dibine giriyor. 2019’u anımsatan bir durum mevcut.”

Hatırlarsınız 2019 yılında bir boğa koşusu başlamış, önce altcoin’lerde sonra ise Bitcoin’de boğa sezonu görülmüştü.

Bitcoin Fiyat Analizi

Bitcoin fiyatı, ABD doları karşısında 10 bin 700 dolarlık seviyede konsolide oluyor. Analist Aayush Jindal’a göre BTC şu anda 10 bin 850 dolar, 10 bin 920 dolar ve 11 bin dolar civarında çok önemli bir koparma bölgesine yaklaşıyor.

Bitcoin, 10 bin 550 dolar ve 10 bin 650 dolar direnç seviyelerinin üzerinde iyi bir iyileşme dalgası başlattı. Fiyat, 10 bin 750 dolarlık direnci temizlemek için çabalıyor. Fakat parite, 10 bin 850 dolar, 10 bin 920 dolar ve 11 bin dolar civarında birkaç büyük engele yaklaşıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner