Yükleniyor...

BitMEX Olayında Yeni Gelişme! BitMEX CEO’su Arthur Hayes ABD’ye İade Edilmeyebilir

ABD'li düzenleyiciler, John Mcafee'nin vergi kaçırmasu ve BitMEX yöneticilerinin kara para aklama ihlalleri ile ilgili suçlamaları sonucunda söz konusu kişileri dava ederek tutuklattılar.

BitMEX Olayinda Yeni Gelisme BitMEX CEOsu Arthur Hayes ABDye Iade Edilmeyebilir

ABD’li düzenleyiciler, John Mcafee’nin vergi kaçırmasu ve BitMEX yöneticilerinin kara para aklama ihlalleri ile ilgili suçlamaları sonucunda söz konusu kişileri dava ederek tutuklattılar. Düzenleyiciler gösterdi ki kurallara uymayan kripto para birimi öncüleri kanunlardan kaçamayacak.

Bir BitMEX yöneticisi zaten tutuklanmış olsa da, BitMEX’in CEO’su ve kurucu ortağı Arthur Hayes, yakın zamanda bir ABD mahkemelerinin huzuruna çıkmayabilir.

Hong Kong’da ikamet eden Hayes, ABD ve Hong Kong’un iade anlaşmalarını askıya almasına yol açan, geçtiğimiz yıl bölgede yaşanan siyasi kargaşa nedeniyle ABD’ye gitmek mecburiyetinde kalmayabilir.

Ross Feingold adlı bir hukukçu da konu ile ilgili şunları söyledi:

“Arthur Hayes’in daimi ikametgahı yoksa, Göçmenlik Dairesi Hong Kong’da kalma hakkını geçersiz kılabilir. Yine de, Hong Kong hükümetinin ABD’ye yardım etmeye istekli olup olmadığına bakacağız.”

Feingold, “Böyle bir iade düzenlemesine gidilme olasılığının, özellikle ABD-Hong Kong ve ABD-Çin ilişkilerinin mevcut ortamında ve ABD’nin ikili iade anlaşmasını askıya alma kararının ardından düşük olduğunu” belirtti. Hong Kong’un siyasi liderlerinin bu iadenin gerçekleşmesi için ABD kanun yaptırımlarına yardım etmek için yollarından çıkmak zorunda kalacaklarını da sözlerine ekledi.

BitMEX ve Hayes’e yönelik suçlamalar, kripto para borsasının “müşterinizi tanıyın/kara para aklamayı önleme” (KYC / AMC) politikalarını düzgün işletemedikleri gerekçesiyle” yoğunlaştı.

Yıllarca faaliyet göstermesine rağmen, BitMEX böyle bir politikayı yalnızca birkaç ay önce uyguladı.

BitMEX muhtemelen bir süredir ABD hükümetinin faaliyetlerine olan ilgisinin farkındaydı. Bloomberg bir yıldan önce, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından şirketle ilgili bir soruşturma başlatıldığını bildirdi.

BitMEX zaten ABD hükümetinin radarındaysa ve suçlamalar yapılmadan önce KYC / AML politikalarını değiştirmeyi kabul ederse, bu durum davasına yardımcı olur mu? BitMEX yöneticileri, ABD merkezli kullanıcıları bir VPN aracılığıyla platforma kaydolmaya teşvik etti ki bu durum mahkemede aleyhlerine işleyecek.

Şirket bir gönderide “ABD hükümetinin bu suçlamalar konusundaki sert kararına kesinlikle katılmıyoruz ve kendimizi şiddetle savunmayı planlıyoruz” dedi. “Bir start-up olarak başladığımız ilk günlerimizden beri, her zaman geçerli ABD yasalarına uymaya çalıştık, çünkü bu yasalar o sırada mevcut kanunlara dayanıyordu.” diye de ekledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner