Yükleniyor...

Bitcoin’in Hash Oranı %50 Toparlanma Yaşadı

Bitcoin hash oranı, Temmuz ayında yaşadığı büyük düşüşten bu yana %50 oranında toparlandı.

bitcoinin hash orani yuzde 50 toparlanma yasadi

Bitcoin hash oranı, Temmuz ayında yaşadığı büyük düşüşten bu yana %50 oranında toparlandı. 

Ancak Çinli madencilerin göçü, barındırma yeri sorunu ve madencilik cihazlarının aylık partiler halinde alınması nedeniyle beklenenden yavaş seyrediyor.

Bitcoin hash oranı toparlanmaya devam ediyor. Block’s Data Dashboard verilerine göre hash oranı Perşembe günü saniyede 135 exahash’a (EH/s) ulaştı. Bu Temmuz ayından bu yana %50 artış gösterdiği anlamına geliyor. Yine de bu oran 180 EH/s’lik zirvenin %50 aşağısında yer alıyor.

Ekran Resmi 2021 09 10 14.24.57
Kaynak: The Block

Hash oranının toparlanması hızlı gibi görünse de aslında bu göründüğünden daha karmaşık bir süreç. Çünkü geçtiğimiz yıl madencilik cihazı siparişi veren madenciler, cihazlarını aylık partiler halinde teslim alıyor. Bu yeni ekipmanlar hash oranlarını artırıyor.

Daha önce aktardığımız üzere birçok önde gelen şirket, Bitmain, MicroBT ve Canaan gibi madencilik cihazı üreten şirketlerden cihaz siparişi verdi ve cihazların önümüzdeki aylarda faaliyete geçmesi bekleniyor.

Diğer taraftan Çinli madencilerin göçü beklenenden daha yavaş seyrediyor. Madencilerin cihazlarını faaliyete geçirebilmeleri için bir barındırma tesisi bulması gerekiyor. Ancak ABD’de madencilik çiftliği işleten Compute North’un CEO’su Dave Perrill, The Block’a yaptığı açıklamada üçüncü ve dördüncü çeyrek için çiftliklerinde boş yer kalmadığını ve Çinli müşterilerinin geçişlerinin önümüzdeki seneye kaldığını söyledi.

Bununla birlikte, Rusya ve Orta Asya ülkelerinde bir miktar barındırma alanı olduğu ancak bunun da Çinli madenciler tarafından hızla satın aldığı kaydedildi. Örneğin Bit Mining, son iki ayda yalnızca 10.000 Bitcoin madencisini Kazakistan’a taşıyabildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner