Yükleniyor...

Bitcoin’in Hisse Senetleriyle İlişkisi Önemli Ölçüde Azaldı

Bitcoin’in hisse senedi endeksi S&P 500 ile korelasyonu önemli ölçüde azaldı ve iki varlık sınıfının artık aynı yönde hareket etmediği ifade ediliyor

btc chart

Bitcoin’in hisse senedi endeksi S&P 500 ile korelasyonu önemli ölçüde azaldı ve iki varlık sınıfının artık aynı yönde hareket etmediği ifade ediliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinbase’de BTC / USD ile ölçülen Bitcoin ve S&P 500 ve S&P 500 vadeli işlemleri arasındaki korelasyon iki ayın en düşük seviyesine ulaştı. İki varlık sınıfı arasındaki mevcut korelasyon 0.15, yani neredeyse gözden kaçırılabilir düzeyde. Yaklaşık bir ay önce, 16 Nisan’da, korelasyon 0.53 seviyesinde orta derecede pozitifti.

İki varlık arasında sıfıra yakın bir ilişki, aralarında hiçbir ilişki olmadığını veya aynı yönde hareket etmediklerini gösterir.

Korelasyon +1 ile -1 arasında bir sayı olarak ifade edilir. +1, iki varlık arasındaki mutlak pozitif korelasyonu gösterir. Yani her zaman aynı yönde hareket ederler. “-1” toplam negatif korelasyonu gösterir, yani iki varlık daima birbirine ters yönde hareket eder. Bir portföyde iki düşük korelasyonlu veya ilişkisiz varlığa sahip olmak genel oynaklığın azaltılmasına yardımcı olur.