Yükleniyor...

Bitcoin’in Hükümetler Tarafından Kontrol Edilmesi Zor

Bitcoin Foundation'da Chief Scientist konumunda bulunan Gavin Andresen'e göre, Bitcoin'in hükümetler tarafından kontrolünün oldukça zor.

Bitcoin Foundation’da Chief Scientist konumunda bulunan Gavin Andresen’e göre, Bitcoin’in hükümetler tarafından kontrolünün oldukça zor. Washington, DC’deki “Voices of the Next Generation” konulu tartışmada, Gavin Andresen soruları yanıtladı.

Bu tartışmada Andresen, sanal para birimi ve bu paranın dünya ekonomisinde nasıl yer edindiği ile ilgili soruların üzerinde durdu. Andresen’in söylemine göre, Bitcoin topluluğu, Bitcoin ekosistemini daha güvenli hale getirecek düzenlemelere olumlu bakıyor.

Andresen, “Bitcoin özgür bir para birimi ve demokratik hükümetler Bitcoin’i kontrol altına almaya çalışırlarsa bunda başarılı olacak gibi gözükmüyorlar.”

Tartışmanın odağındaki sorular arasında, Bitcoin’in kontrol altına alınabilmesini sağlayacak olan zayıf noktalarını merak edenlerin soruları oldu. Andresen bu konuyla ilgili, “Bitcoin hala adaptasyonunu tam sağlayamadı. Bitcoin hâlâ çok genç ve bir çok insanın onun temellerini kavrayamaması beni şaşırtmaz.” şeklinde bir açıklama sundu.

Bitcoin’in değerinin çoğu kişi tarafından anlaşıldığını belirten Andresen, Bitcoin’den önceki ödeme sistemlerinden de şu şekilde yakındı: “Eğer şu anda kullandığımız ödeme sistemlerine bakarsanız, eski çağ uygulamaları olduğunu görürsünüz. Eğer mevcut ödeme sistemleri ile birine ödeme yapmak isterseniz, üç ile beş gün arasında geçen bir süre beklemeniz gerekiyor. Bu çılgınca!”

Bitcoin ile ödeme sistemlerinin bir nebze geliştiğini savunan Andresen, “Bitcoin bir gün başarısızlık gösterse dahi, hükümetler mevcut ödeme sistemlerinin ne kadar eski ve kullanışsız olduğunu anlayacak ve bu onları yeni yüzyıla ayak uydurabilen bir ödeme sistemi geliştirme konusunda cesaretlendirecek. İşte bu büyük bir başarı olur.”

Özet olarak, Bitcoin, hala gelişime aç ve düzenlemelerle daha güvenli hale gelebilecek bir elektronik para birimi. Fakat Bitcoin, akıllıca olan düzenlemelere olumlu yaklaşsa da, hükümetler tarafından kontrol altına alınamayacak gibi gözüküyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner