Yükleniyor...

Bitcoin, Dünya Ticaretinin Kalkınmasına Fayda Sağlayabilir

Bitcoin uzmanlarına göre, dünya çapında tüm merkez bankalarının, Bitcoin kullanımı ile ilgili pozitif yönde kararlar almalı.

Bitcoin uzmanlarına göre, dünya çapında tüm merkez bankalarının, Bitcoin kullanımı ile ilgili pozitif yönde kararlar almalı. Bu yöndeki kararlar, dijital para birimlerindeki düşük işlem ücretleri ile işletmelerin işlemlerini daha kolay gerçekleştirmelerini sağlayacak ve global ticaretin gelişmesinde çok büyük rol oynayacak.

Berlin – Bitcoin Exchange Organizatörü ve Bitcoin uzmanı Aaron Koenig’e göre, “Bitcoin kullanımı uluslararası ticareti daha kolay kılabileceği gibi, enflasyonu da kontrol altına almakta merkez bankalarının işini kolaylaştırabilir. Fakat merkez bankaları Bitcoin’e güven duymaktan kaçınmaktalar.”

Dijital para birimi kategorisindeki en çok kullanılan para olan Bitcoin, “merkezî olmayan para” olarak temsil ediliyor ve şu ana kadar birçok işlemde kullanılmakta. Hatta şirketlerin çoğu çalışanlarına maaşlarını Bitcoin ile ödemeye başladılar bile.

Koenig, “Bitcoin özgürlükçü adımların bir özeti niteliğinde karşımıza çıktı. Çünkü Bitcoin değeri tamamıyle arz-talep dengesine bağlı bir şekilde dengelenmekte. Aynı zamanda ülkelerin para politikalarındaki düzenlemelerden de etkilenmiyor.” dedi. Ayrıca, “Merkez bankalarının ve hükümetlerin daha çok popüler olmadığından dolayı Bitcoin’in gücünden vazgeçmeleri çok doğal karşılanabilir. Fakat Bitcoin, günler geçtikçe popülaritesini artırmaya devam ediyor.” açıklamasında bulunarak Bitcoin’in geleceği ile ilgili olumlu sinyaller verdi.

india-bitcoinKoenig’e göre Bitcoin kullanmak, ödeme işlemleri veya para transferleri için düşük işlem ücretleri sağlayan, en güvenli ve en hızlı yöntem. Bitcoin’in popülaritesini daha fazla artırması ve düzenlemeler sayesinde hükümetlere ve merkez bankalarına daha pozitif bir görüntü sergileyebilmesi için, “private key”lerin oldukça güvenli bir şekilde korunmasını sağlaması gerekiyor.

Hindistan – Reserve Bankası, Bitcoin’i şu ana kadar açıkça illegal bir para birimi olarak belirtmese de; finansal, operasyonel ve güvenlik riskleri açısından dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner