Yükleniyor...

Bitcoin’in Merkeziliği Artabilir Ancak Endişe Etmeyin

Bitcoin'in hash oranı dağılımını gösteren Btc.

btc miners 1280x764

Bitcoin’in hash oranı dağılımını gösteren Btc.com verilerine göre; hash oranının %51’inden fazlasını sadece iki madencilik havuzu kontrol etmektedir. Hash oranı, Bitcoin ağını çalışır durumda ve güvenli tutan toplam hesaplama gücünün toplamıdır.

Aşağıda görüldüğü üzere; F2Pool, AntPool ve BTC.com, birleştirilmiş hash oranının %52’sini kontrol etmektedir. Ancak AntPool ve BTC.com’un aynı şirkete ait olduğunu belirtmek gerekir ki bu da Bitmain’dir.

Bitmain, 2013 yılında Micree Zhan ve Jihan Wu tarafından kurulmuştur. Şirket, Bitcoin alanındaki en büyük madencilik havuzundan ikisini oluşturdu.

F2Pool -aşağıda görüldüğü üzere- şu anda Bitcoin ağındaki en büyük madencilik havuzudur. Ancak hash oranı AntPool ve BTC.com’un hash oranlarından daha düşüktür.

Reddit’teki bir yorumcunun da belirttiği gibi, bu durum Bitcoin’in Nakamoto katsayısını – merkezsiyetsizlik ölçüsünü – sadece ikiye getirmektedir. Katsayı, Bitcoin’in hash oranının yarısından fazlasını kontrol eden tek varlıkların sayısıdır. Yine de CoinMetrics veri analisti Karim Helmy’ye göre, haftalık e-postasında Nakamoto katsayısı her zaman güvenilir bir merkezsizleşme ölçüsü değildir:

“Nakamoto katsayısı mükemmel bir metrik değildir. Bitcoin’i olduğundan çok daha merkezi bir hale getirir.” 

Bitcoin: Saldırı İçin Çok Pahalı

Az sayıda insan Bitcoin hash oranının %50’sinden fazlasını kontrol ederse, topluluk genelinde panik dalgaları gönderir. Bu endişe kesinlikle mantıklıdır; sonuçta hash gücünün çoğunu kontrol eden herkes, akla uygun bir şekilde ağı ele geçirebilir.

“Tek bir kötü niyetli kişi, Bitcoin’in hash oranının yarısından fazlasını kontrol etmediği sürece ağ güvenlidir” diyen Helmy ekledi: “ %51 saldırısı olarak bilinen bu süreçte, ağın hash gücünün yarısından fazlasını kontrol eden bir rakip sansür uygulayabilir, işlem yapabilir hatta çift harcama yapabilir.

Ancak Bitcoin’in kötü niyetli kişilerce ele geçirilmesinin maliyeti, günde 21 milyon dolar olacaktır. Dahası, saldırıyı başlatan madenciler için yolun sonu gelecektir.

Madencilik havuzları, kötü amaçlı bir havuz için desteklerini geri çekebilecek çok sayıda birey ve gruptan oluşur. Bu nedenlerle, fiilen gerçekleşebilecek kötü niyetli bir saldırı olasılığı zayıf görünmektedir.

Helmy; “Donanım gibi büyük harcamalarla karşı karşıya kalan bireysel madenciler, ağa saldırmaktan caydırılıyor. Bu madenciler büyük olasılıkla kötü niyetli bir havuzdan kaçıyorlar.” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner