Yükleniyor...

Bitcoin’in Taproot Güncellemesi Onay Aldı, Güncelleme Kasım 2021’de Gerçekleçecek

Bitcoin (BTC) Taproot, güncellemesi %90 oranında onay aldı.

taproot bitcoin

Bitcoin (BTC) Taproot, güncellemesi %90 oranında onay aldı. Güncelleme blockchain’deki veri miktarı, gizlilik, güvenlik ve ölçeklendirme için yeni olanaklar sunacak.

Bitcoin protokolünde yıllar sonra öne çıkan en önemli gelişme olan Taproot, artık yeterli madencilik desteğine sahip.

“Speedy Trial” tarafından belirlenen parametrelere göre, belirlenen 2 haftalık zorluk periyotlarından herhangi birinde çıkarılan blokların en az %90’ı yükseltme için desteklerini “işaret” ederse, aktivasyon süreci başlayacaktı. Daha kesin olmak gerekirse: Bir süre içinde çıkarılan 2.016 bloktan 1.815’inin, o bloğu çıkaran madencinin yükseltmeden yana olduğunu gösteren küçük bir kodlanmış bilgi parçası içermesi gerekir.

Bu ikinci zorluk döneminde, 687284 numaralı blokta bu kriter karşılandı. Zorluk dönemi Pazar günü sona erdiğinde, Taproot’un blokların %99’undan fazlasının kesin olarak güncelleme lehine sinyaller vermesi muhtemel.

Ekran Resmi 2021 06 12 15.47.51

Taproot, 2017’deki SegWit’ten bu yana Bitcoin’in en çok beklenen yükseltmesidir. SegWit’in ana odak noktası Bitcoin protokolünü ölçeklendirmek iken, Taproot, Bitcoin’i Schnorr imzaları olarak bilinen yeni bir imza şemasıyla donatacak. Bitcoin koduna yapılan bu küçük ayarlama, gizlilik, çoklu imza cüzdanları ve güvenlik ile ölçeklendirme için yeni olanaklar sunacak.

Eşik aşıldığına göre, Pazar günü bu zorluk döneminin sonu, Hızlı Deneme’nin ilk aşamasının tamamlandığını işaret edecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner