Yükleniyor...

Bitcoin’in Yaşadığı Kayıp, Altcoin’leri Derinden Etkiledi

Kripto para piyasasında, piyasa değeri ile lider konumda bulunan Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta bir düzeltme yaşadı.

otomatik taslak 7

Kripto para piyasasında, piyasa değeri ile lider konumda bulunan Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta bir düzeltme yaşadı. Bitcoin büyük bir darbe alırken, kripto para trader’ları arasında da hakim olan duygu “korku” oldu. Piyasanın ilk satış dalgası ile birlikte, piyasanın korku haline henüz geçmiş değil.

fear gred endeksi

Trader’lar arasında yaşanan korku, altcoin piyasasını da vurdu ve orta ve küçük hacimli varlıklar büyük kayıplar verdi. Bu küçük sermayeli ve orta büyüklükteki varlıklar, BTC rallisi sırasında ve konsolidasyon aşamasında muazzam kazançlar elde etmişti. Bununla birlikte trendde yaşanan değişiklik, 2020 yılının en iyi performans gösteren endekslerinin, geçtiğimiz hafta en kötü performans endekslerine dönüşmesine neden oldu.

Tarihsel olarak baktığımızda, piyasada bu tarz satış baskısı gözlemlendiği sıralarda, Bitcoin en tutarlı performansı gösteren varlıklardan birisi olmuştur. CoinMetrics tarafından sağlanan verilere göre de Bitcoin, %11.9 düşmesine rağmen piyasanın kalanından daha iyi performans gösteriyor. Bitcoin’e benzer şekilde piyasada sağlam şekilde ayakta durmaya çalışan Ethereum’da (ETH) aynı zaman aralığında %16.9’luk bir düşüş yaşadı.

2020 yılında küçük hacimli dijital varlıklar ve Bletchley 40 endeksi, %150’lik kazançlar ile en iyi performans gösteren varlıklar oldu. Ağustos ayında da %51’lik etkileyici bir kazanç elde eden endeksler, Eylül ayında ise %23.8 değer kaybına uğradı. Orta büyüklükteki varlıklar ise %16.7 değer kaybı yaşadı.

Bitcoin ve altcoin’ler arasındaki güçlü korelasyon göz önüne alındığında, kripto paralar BTC trendi yönünde hareket etme eğiliminde yer alıyorlar. Bununla birlikte, Bitcoin’de yaşanan düşüş göz önüne alındığında, mevcut piyasada lider kripto para, altcoin’ler kadar zarar görmedi. Bu sırada Bitcoin ve altcoin’ler arasındaki korelasyon da büyük bir darbe aldı ve altcoin’ler Bitcoin’in düşüşe göre çok daha fazla etkilendi.

Bitcoin’in mevcut fiyat aralığında bir süre daha konsolide olması durumunda, altcoin’lerde de yükseliş hareketi başlayacaktır. Tarihsel olarak altcoin’ler, Bitcoin’in ani iniş ve çıkışlarından oldukça olumsuz etkileniyor. Altcoin’ler genel olarak, Bitcoin’in belli bir fiyat aralığında konsolide olması durumunda daha iyi performans gösteriyorlar.

Bitcoin (BTC), yazım itibari ile 10.316 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner