Yükleniyor...

BitDAO (BIT) Nedir? BitDAO Coin Nasıl Alınır?

BitDAO, BIT token sahipleri tarafından oylanan ve zincirler ve projeler için agnostik olan tekliflere açık bir platformdur ve merkezi olmayan ekonomiyi inşa edenleri desteklemeyi amaçlar.

bitdao

BitDAO, BIT token sahipleri tarafından oylanan ve zincirler ve projeler için agnostik olan tekliflere açık bir platformdur ve merkezi olmayan ekonomiyi inşa edenleri desteklemeyi amaçlar.

BIT Token Nedir?

BitDAO, BIT token sahipleri tarafından yönetilen bir girişimcilik platformudur. BIT token ise bu platformun yerel para birimidir.

BIT’e sahip olmak, teklif sunma ve oylama yapma hakkı verir. Sahiplerine, diğer katkıda bulunanlara iradelerini empoze etme yetkisi vermez.

Örneğin, platformun çalışanı olmadığından ve üçüncü taraf geliştirme ekiplerini harekete geçmeye zorlayamayacağından, “BitDAO X ürünü oluşturmalıdır” diyen bir teklifin yürütülmesi olası değildir. Böyle bir teklif, “X ürününün gerekli olduğuna inanıyoruz, onu inşa edeceğiz, işte BitDAO finansman talebi ve ayrıntılı teklif” şeklinde yazılmalıdır.

BitDAO, bünyesindeki hazineyi ve BIT kullanım durumlarını şu yollarla büyütmeyi hedeflemektedir:

 • Bybit’ten taahhüt edilen katkılar
 • BIT ürünlerinin geliştirilmesi (Mantle gibi)
 • Özel girişimler (Forte ile iş birliği içinde olan Game7 veya Matter labs ile iş birliği içinde olan zkDAO gibi)
 • Ar-Ge laboratuvarları
 • Belirteç takasları
Ekran Resmi 2023 01 07 23.37.40

BitDAO Kimin?

BitDAO bir şirket değildir. Dolayısıyla bir yönetim ekibi veya çalışanları yoktur, Bit token sahipleri tarafından yönetilir.

Kısacası bu platform, BIT tokenlara sahip olan ve projeyi başarıya ulaştırmak için motive olan gelitştirici ve paydaşlardan oluşan bir koleksiyondur.

BitDAO için herkes ortaklık ve protokol yükseltmeleri önerebilir. BIT token sahipleri, bu teklifleri onaylamak veya reddetmek için oy kullanabilir.

Bit Token Nasıl Kullanılır?

BitDAO hazine varlıklarını depolamak için doğrudan Gnosis Safe uygulamasını kullanır. Gnosis Safe, bir Ethereum adresi üzerinde çoklu imza kontrolü sağlamak için yaygın olarak kullanılan bir standarttır.

BitDAO’nun yönetim belirteci BIT token, Compound Finance’in yönetişim belirteci COMP’nin bir örneğidir. Bu, standart bir ERC-20 belirteci yerine seçilmiştir ve 2 aşamadan oluşur:

 1. Yetkilendirilmiş oylama
 2. Daha sonraki bir aşamada zincir içi yönetişime geçme potansiyeline sahip zincir dışı oy toplama

1.aşamada, platform hazinesi (Gnosis Safe) ve Snapshot Space çoklu imzalı bir cüzdan tarafından yönetilir. İmza anahtarlarını daha geniş bir alana dağıtmak için topluluk önerilerine bakılır (Örneğin, 12 imzalayandan 6’sı). Çoklu imzalayanlar veya kurallar için önerilen değişiklikler, Anlık Görüntü Teklifi ve oylama süreci aracılığıyla gönderilecektir.

Not: BIT sahipleri, oy haklarını bir adrese devredene kadar oy kullanamaz veya teklif oluşturamaz. Yetki, hamilin kendi adresi de dahil olmak üzere her defasında bir adrese verilebilir.

2. aşamada ise platforma bağlı Ar-Ge merkezleri, özel bir yönetişim modülü oluşturmaya çalışmaktadır. Amaç, BIT token sahiplerinin gücünü artırmak ve platformun gelecekteki ürünlerini ve işlevselliğini desteklemektir.

Yeni yönetişim modülünü tasarlarken, özellikle takaslarla ilgili olarak topluluk geri bildirimleri memnuniyetle karşılanır: örn. gas ücretleri, yönetişim süreci verimliliği, onchain / off-chain, güvenlik, kullanıcı katılımı vb.

BIT coin

BitDAO Piyasa Verileri

BIT piyasa verileri CoinGecko, CoinMarketCap gibi borsa verilerini güncel bir şekilde sunan internet siteleri üzerinden takip edilebilir. Kripto para piyasalarında piyasa verileri, genellikle bir kripto para biriminin fiyatını, hacmini ve diğer ekonomik göstergelerini gösterir. Bu veriler, genellikle bir kripto para biriminin belirli bir zamanda ne kadar değerli olduğunu ve hangi yönde değiştiğini listeler. Ayrıca, piyasa verileri, bir kripto para biriminin fiyatını etkileyen faktörleri de yansıtır. Bu faktörler arasında, piyasadaki arz ve talebin dengesi, haberler ve ekonomik gelişmeler gibi faktörler yer alır.

BitDAO Fiyatı

BIT token fiyatı, genellikle bu kripto para biriminin belirli bir zamanda ne kadar değerli olduğunu göstermektedir. Çünkü bilindiği üzere kripto para fiyatları, genellikle dünya çapında birçok borsa ve ticaret platformunda güncel olarak listelenmektedir ve farklı zaman dilimlerine göre değişebilmektedir. Ayrıca bir arz ve talebin dengesine, piyasa koşullarına, haberler ve ekonomik gelişmelere göre şekillenmektedir.

BitDAO Arzı

Mevcut durumda 1,1 milyar BIT coin dolaşım arzına sahipken, toplam arz ise 10.000.000.000.0 olarak kaydedilmiştir. BitDAO satın almak veya satmak için Bybit şu anda en aktif borsadır.

Bit Token ATH Seviyesi Kaç?

Bit token ATH (Tüm zamanların en yükseği) fiyatı 12 Kasım 2021’de 3,10 USD olarak kaydedilmiştir.

Bit Token ATL Seviyesi Kaç?

Bit token ATL (Tüm zamanların en düşüğü) fiyatı 22 Kasım 2022’de 0,27 USD olmuştur.

BitDAO Nereden Alınır? Nasıl Alınır?

BitDAO satın almak için token’ın satışta olduğu borsaları ziyaret etmek gerekir. Söz konusu borsalar üzerinden üyelik oluşturulup para yüklemesi yapıldıktan sonra satın alım gerçekleştirilmektedir. Banka hesabından para transferi yapılabileceği gibi, kredi veya banka kartı kullanılarak da işlem gerçekleştirilebilir. Elinizdeki kripto paraları kullanarak almak da mümkündür.

BitDAO’nun yer aldığı bazı borsalar şu şekildedir:

 • Bybit
 • LBank
 • Uniswap
 • Gate.io

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner