Yükleniyor...

Binance USD (BUSD) Nedir? BUSD Coin Kimin?

Binance USD veya kısaltılmış ismiyle BUSD yasal düzenlemeye bağlı, ABD dolarına endeksli, itibari para destekli bir sabit coindir.

busd coin

Binance USD veya kısaltılmış ismiyle BUSD yasal düzenlemeye bağlı, ABD dolarına endeksli, itibari para destekli bir sabit coindir. Her bir BUSD coin için rezervde bir USD tutulur. Yani BUSD fiyatı USD’ye bire bir oranda endekslidir. Binance USD Coin, Paxos ve Binance tarafından oluşturulmuştur.

BUSD Nedir? BUSD Coin Nedir?

BUSD coin teknik anlamda itibari para destekli bir sabit coindir ve USD’ye endekslidir. BUSD’nin toplam arzına eşit bir miktarda USD, FDIC tarafından sigortalı olan ve Paxos’un rezervi işlevini gören ABD bankalarında tutulmaktadır. USD’nin fiyatı yükseldiğinde ya da düştüğünde BUSD’nin fiyatı da aynı oranda değişir. Aslında bu, sabit coinler için de en yaygın ve geleneksel modeldir.

BUSD sahipleri tokenlarını itibari paraya çevirebilir ya da itibari paralarını BUSD’ye dönüştürebilir. Projenin sahibi Paxos, BUSD rezervlerine yönelik aylık denetim raporları yayınlar. Binance USD Coin, istikrarlı bir piyasa değerine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Yatırımcıların ve alım satım yapanların kripto dünyasından çıkmak zorunda kalmadan blockchain üzerinde düşük oynaklığa sahip bir varlık tutmasına olanak sunmaktadır.

busd coin

BUSD Ne Kadar?

BUSD fiyatı ile yatırımcıların dikkatini çeken sabit coinlerden biridir. Bu sebeple BUSD kaç tl? sorusunun yanıtı arama motorlarında sıkça araştırılmaktadır.

Fiyatta çok küçük sapmalar olabilir ancak BUSD, 1 USD’ye endekslidir. Türk Lirası karşılığı ise dolar fiyatlarının harektine bağlı olarak değişebilir.

BUSD Kimin?

BUSD, Paxos ve Binance ortaklığıyla oluşturulmuş bir sabit coindir. Paxos, harici şirketlere “Hizmet olarak Sabit Coin” ürününü sunmak için blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Daha önceden Pax Gold (PAXG) adında altına endeksli bir sabit coin de yaratmıştır. New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı hem BUSD hem de PAXG tokenlarını yasal olarak düzenlemektedir.

BUSD Hangi Borsalarda Var?

BUSD, piyasadaki diğer sabit coinlerden birkaç önemli nedenden ötürü farklıdır. Öncelikle BUSD, itibari para destekli sabit coinler kategorisi içinde yer alır. Rezervleri için kripto varlıkları kullanan kripto destekli sabit coinler de vardır. Bu coinlere örnek olarak DAI verilebilir.

Hiç teminatlandırma yapılmayan algoritmik sabit coinler de mevcuttur. Bu projeler, sabit coinin arzını token yaratmaya ve yakmaya yönelik algoritmalarla kontrol etmeye çalışır. Peki, BUSD hangi borsalarda var?

Binance USD alım satımı yapılabilecek bazı borsalar mevcuttur. Söz konusu borsalar üzerinden hesap oluşturup giriş yapıldıktan sonra BUSD alımı gerçekleştirilebilir. BUSD’nin yer aldığı borsalar ise şu şekildedir:

  • Binance
  • Bitget
  • Bitrue

BUSD Nasıl Alınır?

BUSD, işlemler için üç temel özellik sunar: erişilebilirlik, esneklik ve hız. Token’a Paxos ya da Binance üzerinden kolayca erişmek mümkündür. Binance’in borsasından ya da itibari para ile BUSD satın alabilir ya da sizin için yeni BUSD tokenları çıkarması amacıyla Paxos’a ABD doları gönderebilirsiniz.

Token farklı blockchainler üzerinde yer alır: Ethereum ve Binance Chain. Coin sahipleri tokenlarını ihtiyaçları doğrultusunda bu blockchainler arasında bir blockchainden diğerine geçirebilir. Bu işlem, Binance borsası (çekim yaparken) ya da Binance Köprüsü üzerinde yapılabilir.

BUSD, kripto kullanıcılarının birikimlerini blockchainin dışına taşımak zorunda kalmadan istikrarlı bir varlığa hızla çevirmesine imkan tanıyarak esneklik de sunar. Son olarak, kullanıcılar BUSD kullanarak düşük bir ücret karşılığında dünyanın dört bir yanına hızla para gönderebilir.

BUSD almanın birkaç farklı yolu vardır. Binance USD resmi internet sayfasından farklı birkaç satın alma seçeneğine ulaşılabilir. Seçeneklerden biri, ikincil piyasadan BUSD satın almaktır. Binance, alınıp satılabilir birçok BUSD çiftinin yanı sıra basit itibari para geçiş kanallarına da sahiptir. Borsadayken başka bir kripto para ya da itibari para coin’iyle BUSD takas edilebilir ya da BUSD satın almak için banka ve kredi kartı kullanılabilir.

Bir diğer yöntem, bir AMM’e yönelmek ve başka bir coin ya da tokenı bir likidite havuzunda BUSD ile takas etmektir. Alternatif olarak Paxos’un web sitesine giderek USD’ler doğrudan BUSD’ye dönüştürülebilir. Paxos itibari parayı alıp, rezervlerine ekleyecek ve yatırımcı için yeni coinler çıkaracaktır.

O halde listelemek gerekirse BUSD Coin almak için şu adımlar izlenebilir:

  1. BUSD satın almak istenen borsaya giriş yapılır.
  2. Borsa cüzdanına para yüklenerek satın alım yapılabilir.
  3. Borsadayken başka bir kripto para ya da stabil coin ile BUSD takas edilebilir.
  4. Banka veya kredi kartıyla ödeme yaparak satın alım gerçekleştirilebilir.
  5. Herhangi bir coin/token, likidite havuzlarında BUSD ile takas edilebilir.
  6. Paxos’un internet sitesi üzerinden USD’ler doğrudan BUSD coin’e çevrilebilir.

BUSD Nereden Alınır?

BUSD, en ihtiyatlı yasal düzenleyicilerden biri olan New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından kapsamlı yasal düzenlemelere tabidir ve tüketiciler için en üst düzeyde koruma sağlamaktadır. Tüm rezervler %100 nakit ve nakit eş değerleri cinsinden tutulmaktadır; dolayısıyla müşteri fonları her zaman 1’e 1 oranında nakde çevrilebilir.

Binance USD resmi internet sayfası üzerinden veya ikincil piyasadan satın alınabilir.

binance usd coin

BUSD Piyasa Verileri

BUSD piyasa verileri bu popüler sabit coin’in işlem hacmi, arzı, değişim oranı, en düşük ve en yüksek fiyatı hakkında fikir vermektedir. Haziran 2021 itibarıyla BUSD piyasa değeri bazında piyasanın ikinci en büyük sabit coini olarak kayıtlara geçmiştir, popülerlik bazında ise 7. sıraya kadar yükselmiştir. Bu rakam BUSD’nin ERC-20 tokenlarını ve coinin BEP-2 ve BEP-20 versiyonlarını da kapsamaktadır. Popülerlik kazanmış olsa da BUSD’nin ve en büyük rakibi Tether’in piyasa değerleri arasında hala önemli bir fark söz konusudur.

BUSD Arzı Ne Kadar?

Kripto para birimlerinin arzı, madencilik faaliyetleriyle artırılabilir. Madencilik, kripto para birimlerinin blok zincirlerinde işlemleri onaylamak için yapılan bir faaliyettir ve bu faaliyetler sonucunda, yeni kripto para birimleri çıkarılır. Bu yeni üretilen kripto para birimlerinin arzı artar ve piyasayı da aynı çerçevede etkileyebilir.

BUSD bir stabil coin olduğu için fiyatı sabit tutulmaya çalışılmaktadır yani değeri ABD doları ile aynı seviyede olmak durumundadır.

Mevcut durumda dolaşımda 16 milyar BUSD coin arzı, toplamda 16,4 milyar coin arzı bulunmaktadır. BUSD arzı 16,4 milyar adettir. Bu veri zaman içinde değişebilir.

BUSD Arzı Nasıl Belirleniyor?

BUSD arzının nasıl belirlendiğini kavrayabilmek için BUSD coin’in nasıl çalıştığını incelemek gerekir.

BUSD’nin endeksini koruma mekanizması, diğer sabit coin türlerine kıyasla oldukça basittir. Her BUSD, rezervdeki 1 USD ile değiştirilebilir. BUSD’lerinizi Paxos’a gönderdiğinizde bu tokenlar yakılır ve size itibari para gönderilir. Bu mekanizma, arzı ve rezervleri 1’e 1 oranında sabit tutar.

BUSD’nin fiyatı 1 BUSD karşılığında 1 USD’nin altına düşmeye başladığında arbitraj alım satımı yapanlar yüksek miktarlarda BUSD satın alır. 0,98 USD’lik bir fiyat bile bu kişilere kar elde etmek için bir fırsat sunabilir. Arbitraj yapanlar yüksek miktarlarda BUSD satın aldıktan sonra BUSD tokenlarını Paxos platformu aracılığıyla itibari paraya dönüştürebilir. BUSD’ye yönelik talepteki artış da doğal olarak tokenın fiyatını tekrar 1 USD’ye yükselterek 1’e 1 endeksi geri getirir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner