Yükleniyor...

BitMEX’in Eski CEO’su Arthur Hayes, Finansal Krizin Kapıda Olduğunu Söylüyor

BitMEX'in eski CEO'su, yaptırımların getireceğin ekonomik sonuçları düşünerek, analistlerin Rusya ve Ukrayna ile ilgili duygularını bir kenara bırakmaya çağırıyor.

hayes

BitMEX’in eski CEO’su, yaptırımların getireceğin ekonomik sonuçları düşünerek, analistlerin Rusya ve Ukrayna ile ilgili duygularını bir kenara bırakmaya çağırıyor.

Küresel yatırım bankası Credit Suisse, radikal bir tahminde bulunarak, doların dünya rezerv para birimi olma döneminin sona erdiğini ve onun yerini altın gibi emtia paralarının alacağını söyledi.

BitMEX’in kurucu ortağı da yatırım bankasının tahminlerini temel alıyor. Hayes, önümüzdeki on yıl boyunca yüz milyarlarca doların hem altına hem de Bitcoin’e akacağına inanıyor. Bununla birlikte aşırı enflasyonun ve mali krizin ortaya çıkacağından emin.

Doların Son Günleri

Hayes, 600 milyar doları aşan Rus dış rezervlerinin dondurulmasının, diğer hükümetlerin değerlerini ABD hazinelerinde saklama konusundaki güvenini sarsacak. Özellikle 273 dolarlık değere sahip olan Çin, artık bunu fiat para pozisyonunu büyütmek için kullanmayacak.

Hayes, yaptığı hesaplamalara göre Çin ve diğer ülkelerin eskiden fiat para birimlerinde olan varlıklarını altın ve diğer emtialara yatıracağını tahmin ediyor. Ona göre bu miktar 967 milyar doları bulacak.

Buna karşılık son 40 yılın en yüksek enflasyonuyla mücadele eden ABD dolarının gücünün ciddi şekilde zayıflayacağını dile getirdi.

“Faz kayması kaotik olacak, değişken olacak, dönüşecek. Ancak itibari para birimleri de %100 olarak büyük bir biçimde enflasyonist olacak”

Hayes, Bitcoin’in “dijital altın” olarak adlandırılmasına karşın kendisinin bir maksimalist olmadığını söylüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner