Yükleniyor...

BitMEX’siz Bir Kripto Para Piyasası Ne Anlama Gelir?

CFTC'nin BitMEX'in üst yönetimine karşı iddianamesini yayınlamasının üzerinden 11 gün geçti.

bitmex

CFTC’nin BitMEX’in üst yönetimine karşı iddianamesini yayınlamasının üzerinden 11 gün geçti. Bununla birlikte, yasal sorunlarına rağmen, popüler kripto para borsası, saygın günlük işlem hacimleriyle çalışmaya devam ediyor. Bu yaşananlar bir soruyu ortaya çıkarıyor: “BitMEX daha büyük kripto para ekosistemi için gerçekten ne kadar önemli?”

Şimdi, en kötü senaryo, sanık suçlu bulunursa, borsanın varlıklarına el konulabilir, hesaplar dondurulabilir ve tüm ticari faaliyetler askıya alınabilir. Ancak, şimdilik bunun gerçekleşmesi pek olası değil, özellikle de BitMEX, üst düzey liderliğinin çoğunu hareket ettirmesine rağmen, eylemlerini savunmada hızlı davrandığı için.

Yukarıda belirtilen gelişmelerin ardından, birçok topluluk üyesi, BitMEX’in yokluğunun ileriye dönük kripto para ticaretinin geleceği için ne anlama geleceği konusunda hipotezler kurdu. Compound Finance’den Robert Leshner gibi bazıları, BitMEX’in yokluğunun fiyat manipülasyonunun olmaması ve dolayısıyla daha sağlıklı bir pazar anlamına geleceğine inanıyor.

Leshner’ın yorumları ilginç, ancak Bileşik Finans Kurucusunun daha önce BitMEX gibi merkezi borsaları “kara para aklamayı kolayca kolaylaştırabilen şeffaf olmayan platformlar” olarak davranmakla suçlaması nedeniyle konuyla ilgili önceki görüşlerinin de aynı doğrultuda olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, Leshner’ın inançlarını herkes paylaşıyor gibi görünmüyordu ve birçoğu BitMEX’in pazarın olduğu gibi işlemesine yardımcı olan önemli altyapıyı sağladığını iddia ediyor.

Ekran Resmi 2020 10 11 18.07.11

BitMEX Gözden Düştü mü?

Bu şu soruya yol açar BitMEX gözden düştü mü? Cevap hayır. Ama her şey toz pembe de değil. Arcane Research’ün son raporunun açıkladığı gibi, BitMEX’in ortalama Açık Faiz oranı yüzde 17’nin altına düştü. Aslında, 1 Ekim’deki ilk panikle beraber BitMEX’te toplu tasfiyeler gördü ve yatırımcılar bir saatte 32.200 BTC’yi geri çekti. Hacim Binance, Huobi ve OKEx tarafından ele geçirildi.

Bununla birlikte, son aksaklıklara rağmen, BitMEX hala 24 saatlik 1.2 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahip. Aynı olasılıkla, kripto para borsasının endüstrinin en eskilerinden biri olması ve her zaman piyasanın önemli bir bölümünü ele geçirmiş olması gerçeği de önemli bir etken.

Ayrıca, yukarıda belirtilen borsalar tasfiyelerin çoğunu alırken, BitMEX’in negatif yapıcı ücretleri, onu piyasa yapıcılar için cazip bir yer haline getiriyor, belki de bu saygın günlük hacimleri görmeye devam etmesinin nedenlerinden biri. Bunlar belirsiz zamanlar ve BitMEX’in varsayımsal çöküşünün uzun vadede ne anlama geleceğini belirlemek zordur.

DigiByte’dan Jared Tate, konuyla alakalı şu ifadeleri kullandı:

“Henüz tüm detayları bilmesek de, bunun sektöre uzun süreli bir etkisi olacak. BitMEX, bu hizmetleri sunan tek platform değil. Bu yüzden diğerleri bu durumu önemsemeli.”

Daha az arbitraj fırsatı ve daha fazla düzenleyici hamle ile, merkezileştirilmiş borsaların geleceği şimdi tartışmaya açık, bu da önümüzdeki aylarda DEX’lerin daha önemli bir şekilde benimsenmesine yol açabilecek bir gelişme.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner