Yükleniyor...

BitMEX’ten 440 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Çıkışı Gerçekleşti

Geçtiğimiz günlerde kripto para borsası BitMEX’in sahipleri çeşitli suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

bitmex 440milyon dolar bitcoin cikis yapti

Geçtiğimiz günlerde kripto para borsası BitMEX’in sahipleri çeşitli suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Suçlama haberlerinin hemen ardından, lider kripto para Bitcoin (BTC), 500 dolarlık sert bir düşüş yaşadı. Halen beklenen toparlamayı gerçekleştiremeyen Bitcoin’de, mevcut seviyesinde konsolidasyona başladı.

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CTFC) tarafından paylaşılan şuçlama metninde, ticaret platformunun üç kurcusu Arthur Hayes, Benjamin Deli ve Samuel Reed birden fazla düzen ihlali ile suçlandı ve bu durum da kripto para piyasası tarafından hiç hoş karşılanmadı.

Ayrıca, ABD Adalet Bakanlığı’da üç kurucuyu ve iş geliştirme başkanı Gregory Dwyer’i Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmekle suçladı.

Chainanalysis tarafından yayınlanan bir rapora göre, iddiaların ortaya çıkmasından 24 saat sonra BitMEX’in kripto para borsasından 440 milyon değerinde 40.000’den fazla varlık çıkışı yaşandı.

“Dün saat 17.00 UTC’den bu yana, 41.838 BTC, 4.547 transfer ile BitMEX’ten çekildi. Transferlerin yarısı 0.25 ve daha düşük miktarda BTC’ler için gerçekleşti. Pek çok küçük trader ve piyasanın büyük oyuncuları kripto para borsasından çıkış yaptı.”

Kripto para piyasası en küçük hareketlerde bile aşırı tepkiler verebiliyor. BitMEX borsasında da benzer şekilde, kurucular hakkında sadece suçlamaların bulunması bile kullanıcıları tedirgin etmeye yetti.

Kripto para borsasında yaşanan böylesine bir çıkış sonrası, BitMEX’in toparlanması biraz zaman alacaktır. Tabi ki bu süreci etkileyecek en önemli faktör suçlamaların bir cezaya dönüşüp dönüşmeyeceği. BitMEX’in 3 kurucusunun herhangi bir ceza almaması durumunda, kullanıcılar tekrardan platforma dönüş sağlayabilir, ancak adli belirsizliğin olduğu sürece, trader’lar başka kripto para borsalarını tercih etmeye devam edecektir.

Bitcoin Fiyatı Hızla Düştü

Çıkan haberlerin ardından çok kısa bir süre içerisinde 500 dolar değer kaybına uğrayan Bitcoin, 24 saatin en yüksek seviyesi olan 10.920 dolar seviyesinden 10.437 dolar seviyesine kadar geri çekilde yaşadı. Bitcoin, yazım itibari ile 10.573 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

ABD’De yer alan düzenleyicilerin BitMEX’i kapatması, piyasa açısından olumsuz karşılanacaktır. 2 milyar doğarında Bitcoin barından BitMEX’de yaşanabilecek daha olumsuz bir durum piyasaları da derinden etkileyecektir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner