Yükleniyor...
AL / SAT
StormGain
Anasayfa Kripto Para Haberleri BitPay, Yaptırım İhlalleri Nedeniyle 500.000 Dolar Ödeyecek!

BitPay, Yaptırım İhlalleri Nedeniyle 500.000 Dolar Ödeyecek!

ABONE OL:google-news

BitPay, yaptırım uygulanan ülkelerdeki bireylere 2100’den fazla işlemi kolaylaştırma nedeniyle suçlanıyor.

Coindesk’in haberine göre BitPay, yaptırım uygulanan ülkelerdeki kişilere kripto para işlemlerini kolaylaştırarak ABD yasalarını ihlal ettiği suçlamaları nedeniyle 500.000 dolar ödeyecek.

Kripto para ödeme platformu BitPay, 2000’den fazla görünür yaptırım ihlali suçlaması nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) ile anlaşma sağladı.

18 Şubat’ta yayınlanan bir yaptırım bildirimine göre BitPay, Ukrayna, Küba, Kuzey Kore, Sudan, İran ve Suriye’deki kişilerin ABD yaptırım yasasını açıkça ihlal ederek ABD’deki insanlarla işlem yapmalarına izin verdiği iddialarına karşı ceza olarak 507.375 ABD doları ödeyecek. Bitpay’in kripto para birimlerinde kabaca 129.000 dolarlık işlem yaptığı ifade ediliyor.

Hafifletici Faktörler Dikkate Alındı

Suçlamalar kapsamında, BitPay’in maksimum 600 milyon dolarıın üzerinde para cezası ile karşı karşıya kalabileceği, ancak OFAC’ın bazı hafifletici faktörleri dikkate aldığı söylendi. Bunlar arasında, BitPay’in uyumluluk kontrolleri uygulaması, çalışan eğitimi, bir tanımlama hizmeti başlatması, yaptırım uygulanan bölgelerde IP adreslerini bloke etmesi ve gelecekte bu tür işlemleri kolaylaştırmasını önlemek için bir dizi başka adım atması yer alıyor. Ajans suçlamaları araştırırken BitPay OFAC ile işbirliği yaptı.

Bildirimde, “BitPay bu müşterileri taramak için yeterli bilgiye sahip olmasına rağmen, gerekli tedbiri göstermedi veya yaptırımlara uyum yükümlülüklerini önemsemedi” denildi. Bildirim, kripto para birimi şirketlerinin OFAC düzenlemelerine uymaları ve olası yaptırım risklerini izlemeleri gerektiği konusunda uyardı.

BiPay sözcüsü yaptığı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Yabancı Varlık Kontrol Dairesi (OFAC) ile tam bir işbirliği yaptık ve bu sorunu çözdüğümüz için mutluyuz. Anlaşma, tüccarlarımız ve müşterileri arasında 2013’ten 2018’e kadar yaptırım uygulanan yargı bölgelerinden kaynaklandığı anlaşılan çok az sayıda işlemi (2102) içeriyordu. OFAC, ihlallerin çok kötü olmadığını tespit etti.”

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

KaynakBitPay
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz 1989 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe Yavuz, mezun olduğu günden bu yana medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto para ve blockchain’e ilgisi artan Neşe Yavuz bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Kriptomeda'da yönetici editör olarak görev yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar