Yükleniyor...

Dogecoin (DOGE) İşlem Ücretleri Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash’i (BCH) Aşıyor

Shiba-Innu temalı meme kripto para birimi Dogecoin (DOGE), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) ile rekabet etmeye başladı.

doge islem ucretleri ltc bch

Shiba-Innu temalı meme kripto para birimi Dogecoin (DOGE), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) ile rekabet etmeye başladı. DOGE’deki toplam işlem ücretleri LTC ve BCH’yi aştı.

Dogecoin madenciliği ödülleri ve işlem hacimleri artık Litecoin ve Bitcoin Cash’te bulunanlarla karşılaştırılabilir. Dogecoin, piyasa değerinde açısından şu anda 13. sırada yer alıyor. DOGE, yılın başından bu yana %1800 oranında değer kazandı. DOGE, GameStop olayı ve Elon Musk’tan gelen bir tweet üzerine tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktı ve fiyat artışlarının çoğunu 28 ve 29 Ocak’ta kaydetti.

dogecoin supply 868x375 1

Güçlü Bir Pazarlama Aracı

Kripto para pazarı araştırma şirketi Quantum Economics’in İletişim Direktörü Gerald Votta, Crypto Briefing ile meme kripto para biriminin arkasındaki viral hareketi tartıştı. Votta, “Meme’in gücü değer yarattı ve bu köpeğin yüzü, viral olduğu defalarca kanıtlanmış güçlü bir pazarlama aracı” ifadelerini kullandı.

Elon Musk’ın desteği, kripto para birimine çok fazla güvenilirlik kattı. Aslında, DOGE’nin zincir içi istatistikleri, Litecoin ve Bitcoin Cash’teki önde gelen ödeme protokolleriyle rekabet ederek önemli ölçüde gelişti.

Madencilik Daha Karlı

Kripto paranın toplam günlük ücretleri 1000 dolardan 27.000 dolara yükseldi ve Litecoin ve Bitcoin Cash’te görülenlere benzer madenci ücretleri kazandı. Dogecoin’in yükselen fiyatı, madencilerin ücretlerle daha fazla kazandıkları anlamına geliyor. Ağdaki işlem ücreti 1 Kb işlem başına 1 DOGE’dir. Yazım sırasında Dogecoin’in ortalama işlemi 0.15 dolardı. Buna karşılık, Litecoin ve Bitcoin Cash işlemlerinin ortalama değeri sırasıyla 0,05 dolar ve 0,0035 dolar.

Ağın toplam ücretlerindeki artış, Ocak ayının iki gününde hızla yükselen fiyatlar pahasına geldi. Aşağıdaki grafik, Dogecoin’in yükselen ücretlerinin görünür büyüklüğünü azaltan logaritmik ölçekte değişim olduğunu gösteriyor.

doge pay 868x293 1
Toplam ücretler: Dogecoin (sarı), Litecoin (gri), Bitcoin Cash (mavi)(Günlük Ölçek) Kaynak: Coinmetrics

Ayrıca Dogecoin, Litecoin madencilerinin bir yan ürünü olarak birleştirilmiş madencilik üzerinde çalışıyor. Daha yüksek karlılık, token’ın madencilik ekosistemini teşvik eder. Bununla birlikte, DOGE’un büyük bir dezavantajı var. Düşük ücretleri telafi etmek için 10.000 DOGE blok ödülü vardır. Bu ekonomik uzlaşma, DOGE arzını sınırsız hale getirmiştir ve mevcut enflasyon oranı %4,1’dir.

Dogecoin İşlem Hacimleri

Günlük transfer edilen toplam USD hacmi şu anda Litecoin ile yaklaşık 100 milyon dolardır.
DOGE’nin Ocak ayındaki fiyat artışı, transfer hacminin 10 milyon doların altından 1,4 milyar dolara çıkmasına neden oldu.

linear 868x294 1
USD cinsinden günlük zincir üstü transfer değeri: DOGE (sarı), LTC (gri), Bitcoin Cash (mavi), (Doğrusal Ölçek) Kaynak: Coinmetrics

Buna karşılık, BCH’deki 90 günlük ortalama işlem hacmi 825 milyon dolar. Bitcoin Cash ücretleri ile aktarılan değer arasındaki eşitsizlik, BCH’nin yüksek hacimli işlemleri işlediğini gösteriyor. Öte yandan, Litecoin ve Dogecoin küçük transferler için kullanılıyor gibi görünüyor. Votta, DOGE’un BCH’nin piyasa kapitalizasyonunu geçmesinin olası olmadığını öne sürdü.

Madencileri ödüllendirmek için enflasyonla uzlaşma da onun içsel değerini düşürdü. Votta, Dogecoin’in “kıtlığı ve hızı nedeniyle Litecoin’i geçme ihtimalinin” olmadığını da sözlerine ekledi. Dogecoin, kripto para birimini ipuçları, oyun kredileri ve mikro ödemeler için uygun hale getirir.

Bununla birlikte, Dogecoin hakkındaki düşünceler oldukça olumludur ve devam eden kripto boğa piyasası tarafından desteklenmektedir. Para birimi uzun vadeli büyüme potansiyeline sahip olmasa da, kripto para biriminin kısa vadeli teknik görünümü daha yükseğe tırmanmaya hazır olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner