Yükleniyor...

Blockchain Geliştiricileri İçin En İyi Yazılım Dilleri

Gelişmekte olan birkaç teknoloji şimdiden dünyayı şekillendiriyor.

blockchain

Gelişmekte olan birkaç teknoloji şimdiden dünyayı şekillendiriyor. Aslında, 21. yüzyılın 3. on yılına başlarken daha fazlasını göreceğiz. Bu yıkıcı teknolojilerden biri blok zinciridir. Bildiğiniz gibi, bu teknoloji karar alma süreçlerine merkezsizliği getiriyor. Kullanıcıların anonim eşler arası işlemler gerçekleştirmesine olanak tanır. Blockchain aynı zamanda dünyayı kasıp kavuran kripto devriminin de temelidir. Bu nedenle, blockchain için programlama dilini öğrenmeye artan bir ihtiyaç vardır.

Blockchain kodlaması için en iyi dili inceleyeceğiz:

 • C++
 • Solidity
 • Java
 • Simplicity
 • Javascript
 • Python

Her şeyden önce, hükümet ve özel şirketler birkaç projeyi finanse ediyor ve blok zinciri teknolojisini kullanıyor. Blok zinciri alanındaki projelerin büyüklüğü, bu alanda yetkin geliştiricilerin eksikliğine yol açmıştır. Gerçekten de, blockchain geliştiriciler için yeni altındır.

Blockchain Geliştiricileri İçin En İyi Yazılım Dilleri

C++

C++ olmasaydı, belki teknoloji dünyası şu anki başarısının birkaç mil gerisinde olurdu. Kesinlikle, C++ dünyadaki en popüler programlama dillerinden biri olarak tutarlılığını korumuştur. Bugün, blockchain endüstrisinde hesaba katılması gereken bir güç haline geldi. Ek olarak, blok zinciri geliştirmede C++’ın kullanışlılığı, blok zinciri ile aynı ilkelere sahip olduğu gerçeğinden çok uzak olamaz. Bu ilkeler, verilerin dikkatsizce değiştirilmesini önlemek için polimorfizm, veri gizleme, soyutlama ve kapsüllemeyi içerir.

Kullanım kolaylığı

Kullanım kolaylığı hakkında konuşurken C++, C ile karşılaştırılabilir. Java ve C programlama dillerinden daha zordur. 

Blockchain Endüstrisinde C++ Kullanımı

C++, Ripple (merkezi bir ultra hızlı para birimi), Monero, Litecoin, Bitcoin (en ünlü kripto para birimi), EOS (kendi kripto para birimine sahip bir blok zinciri ağı), Cpp-ethereum (uygulaması) gibi hayati ve önemli blok zinciri projelerinde kullanılmıştır. C++’da ethereum), Stellar (bir ödeme ağı) ve QTUM (bitcoin ve ethereum arasında bir melez olarak da bilinir).

Solidity

Solidity, blok zinciri geliştirme için özel olarak geliştirilmiştir. Bugün dünyanın en hızlı blockchain programlama dilidir. Blockchain geliştiricilerinin karşılaştığı sorunların çoğu, Solidity tarafından büyük bir doğrulukla çözüldü. Ethereum geliştiricileri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır ve akıllı sözleşmeler geliştirmek için kullanılabilir. JavaScript’e benzer ilkelere sahiptir ve nitel, merkezi olmayan uygulamalar oluşturma becerisini geliştirir.

Blok zinciri geliştiricileri, genellikle düşük seviyeli makine koduna kolayca derlenebilen yüksek seviyeli kod yazmalarına izin verdiği için Ethereum blok zinciri ağı için Solidity kullanmayı tercih eder. Ethereum, Bitcoin’den sonra en popüler kripto para birimidir. Ek olarak, programlama dili, geliştiricilerin işletmeler arasında akıllı sözleşmeler oluştururken Ethereum dijital işlem defterini kullanmalarına olanak tanır.

Solidity, geliştirme sürecini kolaylaştırmak için ön koşulları, son koşulları ve değişmezleri kullanır. Bu aynı zamanda bir sözleşme oluşturma sürecini kullanıcılar için çok daha basit hale getirir.

Kullanım kolaylığı

Solidity’nin kullanımı oldukça kolaydır. Anlaşılması JavaScript’ten daha kolaydır.

Blockchain Endüstrisinde Solidity Kullanımı

Bu bölümde daha önce belirtildiği gibi, Solidity, Ethereum akıllı sözleşmelerinin geliştirilmesinde kullanılan en popüler dildir. Dil, Ethereum Classic, Ethereum, Counterparty ve Tendermint gibi çeşitli blockchain platformlarında mevcuttur. Blockchain’deki uygulamalarından bazıları iş sözleşmeleri, kitle fonlaması, açık artırmalar.

blockchain 1

Java

Bu programlama dili öncelikle web tasarımında kullanılır. Nesne yönelimli, sınıf tabanlı ve eşzamanlı olan genel amaçlı bir programlama dilidir. Dil her zaman en iyi programlama dilleri arasında yer almıştır. Ayrıca Java Runtime Environment (JRE) yüklü olan herhangi bir bilgisayarda kolayca çalışabilmesi nedeniyle geliştiriciler arasında favori olmuştur.

Ayrıca Java, dünya çapında ağın hayatta kalması için çok kritik bir dil olmuştur. Blok zinciri programlamada, yüksek düzeyde etkileşimli web sayfaları oluşturmak için kullanışlıdır. Basit ve değişmez blok zincirleri oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bu değişmezlik sayesinde, herhangi birinin bir bloktaki içeriği veya bilgileri değiştirmesi imkansızdır.

Bugün Java, sektördeki gücü için C++’ı çalıştırabilecek tek dil olmaya devam ediyor. Ayrıca, her ikisi de nesne yönelimli yaklaşımı kullanır ve geniş bir üçüncü taraf platformları ve uygulamaları topluluğuna sahiptir. Blockchain geliştiricilerinin Java kullanmayı tercih etmelerinin belki de en büyük nedeni, taşınabilirliğinin yüksek olmasıdır. Java dilinde yazılan programlar, sisteme özgü mimariye dayanmadıkları için neredeyse tüm hesaplama aygıtlarında taşınabilir. Bunun yerine, yürütme için evrensel Java Sanal Makinesini kullanırlar. Bu gerçekten de Java’nın blok zincir programlama için iyi olmasının en önemli nedenlerinden biridir.

Kullanım kolaylığı

Zorluk seviyesi açısından Java, Javascript ve Python gibi dillerden daha zordur. Ancak, C++ ve Golang’dan daha kolaydır.

Blockchain Endüstrisinde Java Kullanımı

Java, popüler blok zinciri projelerinde kullanımıyla kendisine iyi bir isim kazandı. Örneğin, NEM adlı ünlü eşler arası kripto para platformu Java ile yazılmıştır. Java kullanan diğer popüler blok zinciri projeleri arasında IBM blok zinciri, Ethereum, Neo’nun sözleşmesi, BitcoinJ (yani Java’da bitcoin uygulaması) ve Hyperledger sözleşmeleri bulunur.

Simplicity

Bu, blockchain için oluşturulmuş başka bir programlama dilidir. Rusell O’Connor, dili 2017’de oluşturdu. Bu dil, üretkenliklerini artırmak için geliştiricilerden birkaç mantıksal bileşeni gizler. Aslında, bugün geliştirici topluluğunda yüksek ivme kazanmasının nedenlerinden biri de budur.

Hem profesyoneller hem de açık kaynak geliştiriciler tarafından akıllı sözleşmeler yazmak için en iyi programlama dillerinden biridir. Tıpkı C++ gibi, Simplicity de nesne yönelimli özelliklere sahiptir ve verilerde değişiklik yapılmasını önlemek için blok zincirine benzer ilkeleri kullanır. Ayrıca, programları ağaçlar halinde organize etme yeteneğine de sahiptir. Sonuç olarak, blok alanı gereksinimlerini azaltır ve küçük işlem boyutlarına izin verir.

Artıları

 • Blockchain için özel olarak üretilmiştir
 • Aynı zamanda verimli, güvenli ve işlevsel “akıllı sözleşmeler” kodu oluşturma yeteneğine de sahiptir.

Kullanım kolaylığı

Sadelik, Bitcoin komut dosyasından daha üstün bir işlevselliğe sahiptir. Yetenekleri Java veya Python’a benzetilebilir. Aynı zamanda iki programlama dili gibi kolayca öğrenilebilir.

Blockchain Endüstrisinde Simplicity Kullanımı

Simplicity, akıllı sözleşmeler oluşturmak için kullanılabilir. Bunun ötesinde, aktivasyondan sonra bile akıllı sözleşme kodunu değiştirme yeteneğine de sahiptir. Bu nedenle Solidity gibi bir programlama diline göre bir avantajı vardır. Solidity ile oluşturulmuş mevcut akıllı sözleşmelerin temel sorunu değişmezlikleridir; yani bir hata olsa bile onları değiştiremezsiniz. Simplicity’nin bu yeni mimarisiyle, anlaşmaya varıldığında sözleşmeler değiştirilebilir. 

BlockchainBlockchain

JavaScript

JavaScript’i çok iyi biliyorsanız, programlama dilleri arasında gurur verici bir yer tuttuğunu kabul edeceksiniz. Başlangıçta geliştiriciler, blok zinciri geliştirme için JavaScript kullanmayı zor buldular. Bununla birlikte, yenilikçi NodeJ’lerin başlamasıyla birlikte, geliştiriciler artık JavaScript kullanarak yaratıcı ve kaliteli blok zinciri uygulamaları oluşturabilirler.

JavaScript’i diğer programlama dillerinin üzerine koyan bir avantaj, JavaScript’in çoğu kullanımına şu veya bu şekilde zaten yüklenmiş olmasıdır. Bu, blok zinciri geliştirmeniz için bu programlama dilini kullanırken entegrasyon konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Sadece uygulama mantığına odaklanın.

Son zamanlarda Github, web sitelerinin %95’inin bir şekilde JavaScript kullandığını belirterek JavaScript’i geliştiriciler arasında en popüler programlama dili olarak sıraladı. Aynı şekilde, dil şimdi asenkron kodu işleyebildiği için blok zinciri geliştirmesiyle zemin kazanıyor. Bu yetenek blok zinciri için çok önemlidir çünkü aynı anda milyonlarca işlemi başlatma olasılığı vardır. Asenkron (yani paralel programlama), bir programın aynı anda birden çok eylemi gerçekleştirmesine izin verir. Standart bir senkron programlama dilinin kaldırabileceği şey bu değildir.

Ek bir fayda, aynı anda birden fazla eylemi çalıştırmanın uygulama performansını iyileştirmeye ve yazılım yanıt verme hızını artırmaya yardımcı olabilmesidir. Sonuç olarak, blok zincir programları, performansı sürüklemeden veya yavaşlatmadan çok sayıda eylemi gerçekleştirebilir. Kısacası, kullanıcılar bu tür programları kullanarak zamandan tasarruf edebilir ve sorunsuz bir deneyim yaşayabilir.

Artıları

 • Asenkron programlama dili
 • Nesne yönelimlidir
 • Ayrıca, fonksiyonel programlamayı destekler
 • Prototip tabanlı.

Kullanım kolaylığı

JavaScript’i öğrenmek ve çalışmak oldukça kolaydır. Temel bilgileri öğrenmek, blockchain programlamaya başlamak için yeterlidir. Ancak, dil ile çalışırken öğrenmeye devam etmeniz gerekir. Bugün çevrimiçi olarak JavaScript öğreten birkaç kurs var. Blockchain programlama için bile, size derinlemesine bilgi öğreten ve veren kaliteli kurslar vardır.

Blockchain Endüstrisinde JavaScript Kullanımı

JavaScript’in blok zincirinde kullanıldığı ünlü yer ethereum.js ve web3.js’dir. Her ikisi de bir uygulamanın ön ucunu akıllı sözleşmelere ve Ethereum ağına bağlamaya yardımcı olur. Bir diğer popüler uygulama, büyük şirketlerde ve şirketlerde sıklıkla kullanılan büyük bir çerçeve olan Hyperledger Fabric SDK’dır. Saniyede binlerce işlemi gerçekleştirebilen geniş bir blok zinciri olan NEO ile de kullanılabilir. Son olarak, Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilmiş yüksek hızlı bir altyapı olan Raiden Network’te kullanılır.

Python

Python, öğrenmesi çok kolay olduğu için sadeliği ile bilinen bir başka programlama dilidir. Bugün, birkaç veri analisti ve bilim adamı tarafından kullanılmaktadır. Aktif olan ve bilim, matematik ve mühendislikte farklı teknik uygulamalar için kullanılan NumPy, Pandas ve SciPy gibi kütüphaneleri yayınlayan devasa bir topluluğa sahiptir. Python, özellikle veri işleme, temizleme, analiz ve görselleştirmede sayıları işleme konusunda mükemmeldir. Diğer birçok yetenek arasında akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılabileceği için blok zinciri için mükemmel bir programlama dilidir.

Kullanım kolaylığı

Python’u normal programlama için öğrenmesi kolaysa, blok zinciri geliştirme için öğrenmesi de aynı derecede kolaydır.

Blockchain Endüstrisinde Python Kullanımı

Python’u blockchain endüstrisindeki harika projeler için kullanabilirsiniz. Örneğin, Ethereum (pyethereum), hyperledger için akıllı sözleşmelerin uygulanması ve ayrıca NEO için sözleşmelerin oluşturulması.

Son Sözler

Blockchain teknolojisi, dünyada büyük bir devrime neden olan gerçekten yıkıcı bir teknolojidir. Günümüz iş anlaşmaları ve işlemlerinde varlıkların ve verilerin nasıl aktarıldığını şekillendirmeye devam edecek. Ayrıca, özellikle bankacılık sektöründeki şirketler ve şirketler üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Ardından, hukuk ve ilaç gibi diğer endüstrileri etkileyecektir. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler de blok zinciri teknolojisinin yaratıcılığına tanık oluyor ve bunu vatandaşlara yönetişim sağlamak için zaten kullanıyor.

Elbette, özel sektör ve kamu sektörü bu inanılmaz teknolojiye doğru ilerlemeye devam ettikçe, blockchain programlama becerisine sahip birkaç geliştirici için büyük fırsatlar yaratacaktır. Bu nedenle, blok zinciri geliştirme için en iyi programlama dillerini öğrenmek için şu anki gibi daha iyi bir zaman olamaz.

Ayrıca, önümüzdeki yıllarda blok zinciri pazarı için daha fazla yeni dil görmeyi bekleyebilirsiniz. Piyasa patlaması gerçek, dalgalanma aşikar. Bu ekonomik refahın bir parçası olmanın tek yolu, blok zinciri geliştirme için programlama dillerinin nasıl kullanılacağını öğrenmektir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner