Yükleniyor...

Çin Devlet Medyası Daha Geniş e-CNY Benimsemesi İçin Çağrıda Bulundu

Xinhua Haber Ajansı'na bağlı Economic Information Daily, Perşembe günü dijital yuanın daha fazla benimsenmesi için önlemler öneren bir makale yayınladı.

yuan

Xinhua Haber Ajansı’na bağlı Economic Information Daily, Perşembe günü dijital yuanın daha fazla benimsenmesi için önlemler öneren bir makale yayınladı.

Başyazı, yerel yönetimlerin pilot uygulamayı desteklemek için bütçelerini artırması gerektiğini söyledi. Devlete ait kuruluşların e-CNY’yi benimsemede başı çekmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Yazı ayrıca dijital yuanın daha fazla tüccara, özellikle e-ticaret platformlarına genişletilmesini ve CBDC’yi halka tanıtmak için daha fazla kampanya başlatmayı öneriyor. Op-ed, projeyle ilgili mevzuat devam ederken merkez bankasının dijital yuanın hakları ve sorumlulukları üzerinde çalışması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Çin’in CBDC – dijital yuan veya e-CNY – Shenzhen’de Ekim 2020’de denemelere başladı ve 2021’in sonunda 87.565 milyar yuan (11.238 milyar ABD Doları) işlem hacmini aştı. Pilot uygulama 23 Çin şehrine kadar genişletildi. Ancak Nisan ayında merkez bankası projenin kolaylık, kapsayıcılık, yenilikçilik, güvenlik, uyumluluk ve sürdürülebilirlik açısından daha fazla çalışılması ve ele alınması gereken sorunlarla karşı karşıya olduğunu kabul etti. Geçen yılın sonunda açıklanan verilere göre, her bir kişisel dijital yuan cüzdanının ortalama transfer miktarı 335,5 yuan (52,66 ABD Doları) ve bu da 2021’de Çinli sakinlerin ortalama yıllık harcamasının %1,4’ü.

Kurumsal/işletme cüzdanları tarafından yapılan işlem hacimleri çıkarıldığında gerçek ortalama transfer hacmi daha da düşebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner