Yükleniyor...

Blockchain Girişimleri, Risk Sermayesi Finansmanında 4 Milyar Doları Aştı

Blockchain tabanlı projeler, yalnızca 2021 yılının ikinci çeyreğinde risk sermayesi (venture capital) finansmanında 4 milyar dolardan fazla gelir topladı.

blockchain

Blockchain tabanlı projeler, yalnızca 2021 yılının ikinci çeyreğinde risk sermayesi (venture capital) finansmanında 4 milyar dolardan fazla gelir topladı.

Blockchain tabanlı girişimlerin büyük bir çoğunluğu, mevcut kripto para piyasasındaki gerilemeye rağmen yalnızca ikinci çeyrekte 4 milyar doların üzerinde girişim destekçilerinden fon toplamayı başardı.

Risk Sermayesi Destekçileri, Blockchain Startup’ları İçin Finansman Sağlamayı Sürdürüyor

CNBC’ye göre risk sermayesi yatırımcıları, özellikle piyasadaki mevcut düşüşle birlikte, kripto para piyasası ile ilgili değişken durumla ilgili endişeli gibi görünmüyor. Nisan ayında 63.000 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesini gören Bitcoin (BTC), o günden bu yana %50’nin üzerinde değer kaybetti. Etheruem (ETH) da Bitcoin gibi bu düşüşten oldukça etkilendi.

Analitik firması CB Insights’tan gelen veriler, farklı blockchain şirketleri tarafından alınan toplam fonların 4.38 milyar dolar olduğunu ortaya koydu. Rakam 2021 yılının ilk çeyreğine göre %50’den fazla bir artışa ve 2020 yılının ikinci çeyreğine kıyasla neredeyse dokuz katlık bir artışa işaret ediyor.

Mayıs ayında, büyük fintech şirketi Circle, risk sermayesi destekçilerinden 440 milyon dolarlık bir gelir elde etti ve böylelikle blockchain şirketindeki en büyük risk sermayesi fonu olmayı başardı. Bu arada Circle, özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) Concord Acquisition Corp ile bir ittifak yoluyla halka açılmayı planlıyor. Birleşme başarılı olursa, Circle’ın değeri 4,5 milyar dolara çıkacak.

Kripto donanım cüzdanı Ledger, 2021 yılının ilk çeyreğinde 380 milyon dolar ile en fazla fon toplayan ikinci şirket oldu. Aralık 2020’de CNBC ile yapılan bir röportaja göre, şirketin CEO’su Pascal Gauthier, kripto para piyasasının giderek olgunlaştığını ve kurumsal yatırımcıların gelişen sektöre ilgi gösterdiğini belirtti.

CNBC’ye konuşan CB Insights kıdemli analisti Chris Bendtsen konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Mevcut oranda, blockchain finansmanı önceki yıl sonu rekorunu kıracak. Bu da 2018 yılında toplanan paranın üç katına çıkacağını gösteriyor. Blockchain’in rekor finansman yılı, kripto para birimleri için artan tüketici ve kurumsal talep tarafından yönlendiriliyor. Kısa vadeli fiyat oynaklığına rağmen, risk sermayesi firmaları hala ana akım bir varlık sınıfı olarak kriptonun geleceği ve blockchain’in finansal piyasaları daha verimli, erişilebilir ve güvenli hale getirme potansiyeli konusunda tutkulu görünüyor”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner