Yükleniyor...

Blockchain Sağlık Sektörünü Nasıl Etkiler?

Blockchain (blokzinciri) teknolojisi, diğer bazı endüstrilere kıyasla sağlık hizmetlerinde tam olarak benimsenmemiştir.

blockchain ve sağlık sektörü

Blockchain (blokzinciri) teknolojisi, diğer bazı endüstrilere kıyasla sağlık hizmetlerinde tam olarak benimsenmemiştir. Bununla birlikte, Global Data tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, blockchain’in hasta bakımı üzerindeki etkisi oldukça büyük olabilir.

Şirketin en son raporu olan ‘Sağlıkta Blockchain’, blockchain uygulamasını etkileyen temel faktörlerin yüksek ön maliyetler, modası geçmiş eski sistemler, ölçeklenebilirlik, ağır sanayi tarafından getirilen düzenlemeler ve gizlilik endişeleri olduğunu belirtiyor.

Blockchain teknolojisi, sağlık paydaşları için – ilaç şirketleri, doktorlar, ödeme yapanlar ve hastalar – işbirliği yapmanın yanı sıra bilgi alışverişini de kolaylaştırabilir. Teknolojiyi kullanarak, senkronize edilmiş bilgiler güvenli bir şekilde saklanabilir ve sağlık kuruluşları arasında etkili birlikte çalışabilirlik sağlarken aynı zamanda her bir tarafın aynı verileri paylaşmasını sağlar.

Blockchain Sektörde Gizliliği Sağlar

Sağlık piyasası araştırmaları kıdemli müdürü Urte Jakimaviciute, “Sağlık hizmeti sağlayıcılarının karşılaştığı en önemli sorunlardan biri HIPAA ve GDPR gibi gizlilik düzenlemelerini ihlal etmeden bilgi paylaşmaktır. Blokzinciri, birlikte çalışabilirlik katmanı olarak kullanılabileceğinden, farklı sistemler arasında verilerin bağlanmasına yardımcı olabilir ve hasta veri paylaşımı için şeffaf ve güvenli bir yol oluşturur. Blokzinciri tabanlı sistemler, kişilerin kimin verilere ne zaman erişebileceğini izlemelerine izin verdiği için hastalara kişisel verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlayabilir.

İlaç tedarik zinciri yönetimi, modernizasyon eksikliğinden ve dahil olan çok sayıda aracıdan kaynaklanan birçok soruna sahiptir. Blockchain teknolojisi potansiyel olarak tedarik zincirlerinin dijitalleşmesini destekleyebilir, aracı probleminin üstesinden gelebilir ve şeffaflığı ve verimliliği artırabilir. Üçüncü taraf olmadan çeşitli işlemleri gerçekleştirme, blokzinciri teknolojisinin en önemli yararı olarak kabul edilir. Kuruluşlar, merkezi otorite katılımı veya kontrolü olmadan işlerini yönetebilirler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner