Yükleniyor...

Çin’in Blockchain Yatırımları 2018’e Oranla Düştü

Devlet kaynakları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Çin'in yatırım ve finansman anlaşmaları alanlarındaki Blockchain harcamaları 2019'da yüzde 40 oranında düştü.

in’in Blockchain Yatırımları 2018’e Oranla Düştü

Devlet kaynakları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Çin’in yatırım ve finansman anlaşmaları alanlarındaki Blockchain harcamaları 2019’da yüzde 40 oranında düştü. 2019 boyunca Çin’in toplam 245 adet yatırım ve finansman anlaşması vardı ve bu da bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 60 daha az.

Blockchain Harcamaları 2018’de Zirvedeydi

Çin’in devlet tarafından işletilen finansal bilgi ve medya firması Xinhua ve finansal veri platformu Rhino Data tarafından yapılan ortak bir araştırmaya göre, Blockchain yatırım anlaşmalarında harcanan toplam tutar 24.4 milyar Çin Yuanı (3.6 milyar dolar) oldu. Xinhua Finance tarafından 15 Ocak’ta resmi olarak yayınlanan çalışma, bu rakamın 2019’da 2018’e göre yüzde 40,8 düşüş yaşadığını söylüyor. Bununla birlikte, 2017’den beri hem anlaşma hem de değer sayısı önemli ölçüde arttı. Bu nedenle, 2018 yılı, Çin için şimdiye kadar Çin’in blockchain yatırım harcamaları açısından zirve olmaya devam ediyor ve yıl boyunca 600’den fazla anlaşma gerçekleşmişti. 2017 yılında ise sadece 168 anlaşma gerçekleştirdi.

Çalışmanın bir parçası olan Xinhua, Seri A fonlama turları gibi erken aşama yatırımların 2019’da yüzde 43,3’e ulaştığını, 2019’un ikinci yarısındaki stratejik yatırım ve birleşme ve satın almaların oranının önemli ölçüde arttığını açıkladı. Buna ek olarak, 292 kurum bu yatırımlara tamamen katıldı.

Çin Cumhurbaşkanının Ekim 2019’un sonunda blockchain’in benimsemesini hızlandırmak için tüm ülkeye çağrı yapmasından sonra blockchain uzmanlığı daha da güçlendiği için, ülkede 2019 yılında blokzinciri harcamalarının gerçekten düşmesi biraz beklenmedik görünüyor.

Blockchain girişimlerini aktif olarak finanse etmenin yanı sıra, Çin hükümeti de devlet destekli bir dijital para birimi olan dijital yuanın geliştirilmesinde ilerleme kaydetti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner